چهارشنبه 7 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان لرستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
هم‌افزایی بین‌بخشی لازمۀ حمایت از اجتماع نخبگان بومی است

رحیمی گفت: دستگاه‌ها و نهادهای مختلف باید خود را موظف به همکاری با بنیاد نخبگان استان بدانند و از سوی دیگر بنیادهای نخبگان استانی نیز زمینۀ لازم را برای ایجاد هم‌افزایی فراهم کنند.

مهدی رحیمی؛ رئیس سازمان بسیج علمی‌وپژوهشی سپاه استان لرستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم انجام کارِ گروهی نخبگانی، گفت: با رشد علمی که امروز در جهان وجود دارد قطعاً نمی‌توان با انجام فعالیت‌های فردی به دستاورد قابل توجهی رسید چراکه موضوعات بشری، امروزه پیچیده و چندوجهی هستند و برای بررسی آنها نیاز به نگاه چندبُعدی است.

رحیمی ادامه داد: حصول فناوری نتیجۀ همکاری و تعال چند تخصص و مهارت و تجمیع توان نخبگانی است.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان لرستان، تعامل و هم‌افزایی بین‌بخشی را لازمۀ حمایت از اجتماع نخبگان بومی برشمرد و تصریح کرد: متأسفانه این مهم هنوز میسّر نشده است و دستگاه‌ها و نهادهای مختلف خود را موظف به همکاری با بنیاد نخبگان استان نمی‌دانند و از سوی دیگر در برخی استان‌ها، زمینۀ لازم را برای ایجاد این هم‌افزایی فراهم نشده که این امر هم در کیفیت و هم در کمّیت برنامه‌ها اثرگذاری نامطلوبی دارد.

رئیس سازمان بسیج علمی‌وپژوهشی سپاه استان لرستان تصریح کرد: امکانات و پتانسیل‌های خوبی در استان‌ها وجود دارد که می‌توان در سایۀ تعامل بین‌دستگاهی از آنها برای حمایت از طرح‌ها و اندیشه‌های نخبگان استفاده کرد.

رحیمی با اشاره به ضرورت بهره‌بری از امکانات مراکز رشد در استان‌ها، بر اشتراک‌ منابع تأکید و تصریح کرد: هم‌افزایی و همگرایی بین‌دستگاهی، سبب می‌شود موازی‌کاری کمینه شده و همۀ کشور برای تربیت نیروی‌انسانی متخصص و متعهد بسیج شوند و فضای نخبگانی در کشور حاکم شود.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از گروه‌های نخبگانی، یادآور شد: گرچه ارائه تسهیلات به افراد اقدام مناسبی است اما اگر این حمایت‌ها به سمت گروه‌های نخبگانی، شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان کسب‌وکارهای نوپا جهت‌دهی شود، علاوه بر رونق اشتغال‌زایی و کمک به پویایی اقتصادی، فرهنگ کارِ گروهی را نیز ترویج می‌کند.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان لرستان، تزریق تفکر نخبگانی به مناطق کم‌برخوردار و محروم را یکی از اولویت‌های اساسی برای رسیدن به توسعه قلمداد کرد و اظهار داشت: خدمت‌رسانی به این مناطق یکی از ملزومات پیشرفت و توسعه و یکی از محل‌های مناسب برای پیاده‌سازی اندیشه و طرح نخبگانی است. برای نیل به این هدف و همچنین توانمندسازی ساکنان این مناطق، می‌توان از ظرفیت نهادهایی مانند بسیج علمی نیز بهره برد.

رحیمی در پایان خاطرنشان کرد: مشکلات بومی تنها زمانی به صورت پایدار حل می‌شوند و تنها زمانی مزیت‌های نسبی به مزیت رقابتی تبدیل می‌شوند، که براساس مقتضیات بومی به عنوان پروژۀ پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی تعریف شوند.

تاریخ انتشار : 1396/11/08
کد : 75493
تعداد بازدید: 789

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601