رئیس بنیاد نخبگان کردستان:
«شهاب» اطلس استعدادی کشور را سامان‌دهی می‌کند

میزگرد بررسی نقش طرح شهاب در توسعه کشور به همت بنیاد نخبگان کردستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ میزگرد بررسی نقش طرح شهاب در توسعه کشور با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در سنندج برگزار شد.

در این نشست، رحمت صادقی؛ رئیس بنیاد نخبگان کردستان عنوان کرد: برنامۀ ملی شهاب سال 86 در هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان کشور با حضور رئیس جمهور وقت به تصویب رسید و سال 91 به صورت پایلوت در برخی استان های کشور در سطح ابتدایی، راهنمایی دوره اول و دوم اجرا شد.

وی افزود: یک سال پس از اجرای آزمایشی و برای حل مشکلات، نواقص و تقویت نقاط قوت، این برنامه دوباره مورد بررسی قرار گرفت و در سال تحصیلی 94 - 93 رسماً شروع شد.

رحمتی ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان در این برنامۀ ملی معلم‌محور، مسئولیت راهبری فکری، حمایت مالی و نظارت و وزارت آموزش‌و‌پرورش نیز اجرای آن را برعهده دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان کردستان با بیان اینکه اهداف شهاب در 2 بخش خلاصه می‌شود، اظهار داشت:شناسایی، هدایت و حمایت آموزشی، تربیتی و معنوی استعدادهای‌برتر از کلاس چهارم تا دورۀ دبیرستان، هدف اولیه این برنامه است.

رئیس بنیاد نخبگان کردستان با بیان اینکه در برنامۀ ملی شهاب رشد باغچه‌ای در مقابل رشد گلخانه‌ای قرار دارد، اضافه کرد: گلخانه یعنی جدا کردن دانش‌آموزان از محیط طبیعی خود و قرنطینه کردن آنان؛ که گاهی این مسأله باعث می‌شود این افراد به لحاظ شخصیتی و رفتاری با مشکل مواجه شده و دچار آسیب‌های اجتماعی شوند.

صادقی با بیان اینکه در برنامه شهاب، شخص مستعد در همان بستر محیط طبیعی خود رشد می‌کند و دیگران نیز از استعداد و توانایی وی بهره مند می‌شوند، گفت: برای اجرای برنامۀ ملی شهاب، از برنامه آموزشی قریب به 10 کشور پیشرفته جهان از جمله ژاپن الگوبرداری شده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان یادآور شد: موفقیت شهاب، متکی به معلمان است و اگر آنان آگاهی کاملی از اهداف و نحوه اجرای آن داشته باشند؛ میزان خطای نیز به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

صادقی در پایان بیان داشت: با اجرای شهاب می‌توان اطلس جغرافیایی ارستعدادهای کشور و یا استان را شناسایی و طرح‌های توسعه‌ای را بر اساس توانایی نیروهای انسانی آن تدوین کرد. همچنین امروزه که در بسیاری از آزمون‌ها ازجمله کنکور شاهد هجوم دانش‌آموزان به سمت رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هستیم (که عمدتاً بدون شناخت از توانایی‌های فردی این اتفاق روی می‌دهد)، این برنامه می‌تواند نقش هدایتگری مطلوبی داشته باشد.
تاریخ انتشار : 1396/11/07
کد : 75489
تعداد بازدید: 844