رئیس بنیاد نخبگان کردستان:
حوزۀ گیاهان‌داوریی می‌تواند یکی از میان‌برهای توسعه استانی باشد

نشست تخصصی «کشاورزی در روستا، آسیب‌ها و تهدیدها» به همت بنیاد نخبگان استان کردستان در مریوان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دوازدهمین جلسه هستۀ مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان، رؤسای ادارات‌کل کشاورزی، مسکن، کار و تعاون اجتماعی با محوریت «کشاورزی در روستا، آسیب‌ها و تهدیدها»، در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد مریوان برگزار شد.

در این نشست، رحمت صادقی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان به موضوع گیاهان‌دارویی به عنوان یکی از فرصت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی روستایی مریوان اشاره کرد و بر مزایای فراوان کشت گیاهان‌دارویی در استان کردستان تأکید کرد.

وی افزود: گیاهان‌دارویی به نسبت سایر محصولات کشاورزی ارزش‌افزوده و درآمد بیشتری نصیب کشاورزان می‌کند. به عنوان نمونه هر هکتار موسیر حدود 20 میلیون تومان سود نصیب کشاورزان می‌کند؛ درحالیکه این برای گندم، جو و سایر محصولات مرسوم کشاورزی خیلی کمتر است.

صادقی ادامه داد: نکته دیگر اینکه اغلب گیاهان‌دارویی در شرایط دیم و یا با آبیاری اندک به مرحلۀ برداشت می‌رسند؛ بنابراین مصرف کم آب، یکی دیگر از مزایای بسیار مهم کشت گیاهان‌دارویی است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اظهار داشت: کردستان و بویژه شهرستان مریوان به خاطر بارش فراوان، پوشش گیاهی فراوان مراتع و تنوع بالای فلور گیاهی پتانسیل بسیار بالایی در خصوص گیاهان‌دارویی دارد. علاوه بر آن، اینکه در سطح کشور تمایل و رغبت زیادی برای استفاده از گیاهان‌دارویی استان کردستان وجود دارد و برند گیاهان‌دارویی استان شهرت کافی دارد؛ در نتیجه سرمایه‌گذاری در این زمینۀ ریسک کمتر دارد و احتمال موفقیت آن زیاد است.

صادقی در ادامه با اشارعه به اینکه فناوری و توسعۀ گیاهان‌دارویی یکی از اولویت‌های کشور است، تصریح کرد: در بند الف نقشۀ جامع علمی کشور به توسعۀ گیاهان‌دارویی اشاره شده و در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری هم ستادی تحت عنوان ستاد توسعۀ فناوری گیاهان‌دارویی و طب‌سنتی فعال است؛ با این حال، هنوز این بخش در سطح کشور نوپا بوده و به دلیل نقش مهمی که در اشتغال‌زایی دارد، نیازمند سرمایه‌گذاری است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان یادآور شد: استان کردستان یک شصتم مساحت کشور را دارد؛ این در حالیست که یک چهارم فلور گیاهی کشور را داراست و از این حیث وضعیت فوق العاده‌ای دارد. با توجه به تمایل روزافزون جامعه برای استفاده از داروهای‌گیاهی، دمنوش‌ها و محصولات ارگانیک و طبیعی حوزۀ گیاهان‌دارویی، این حوزه‌ها می‌توانند یکی از میان‌برهای توسعه کردستان باشند.

صادقی در ادامه به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی اشاره کرد و گفت: در این راستا تسهیلات مالی خوبی از طرف صندوق توسعۀ ملی در اختیار بانک‌های استان قرار گرفته که با توجه به بهرۀ پایین آن و اینکه 45 درصد آن باید به بخش کشاورزی اختصاص یابد، اطلاع‌رسانی و آموزش روستاییان برای استفاده از این تسهیلات در رشتۀ گیاهان‌دارویی ضروری بنظر می‌رسد.

وی افزود: یکی از مشکلات حوزۀ گیاهان‌دارویی، عدم‌ارتباط بین کشاورزان به عنوان تولیدکنندگان و صنایع تبدیلی-تکمیلی به عنوان مصرف‌کنندگان است؛ بطوریکه کشاورزان برای فروش گیاهان‌دارویی و پیدا کردن مشتری، مشکل دارند در حالیکه بسیاری از صنایع فعال استان در این حوزه، مواد اولیه مورد نظر خود را از استان‌های دیگر وارد می‌کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل چرخۀ گیاهان‌دارویی، حمایت از تأسیس شرکت‌های واسطه‌ای که از یک طرف نیاز صنایع فعال در این حوزه (داخل یا خارج استان) را احصا کرده و از طرف دیگر کشاورزان را برای کشت گیاهان مورد نیاز ترغیب کند، ضروری بنظر می رسد؛ در این مورد اداره‌کل کشاورزی استان می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

صادقی در پایان، ایجاد پارک گیاهان دارویی مریوان را اقدامی ضروری برشمرد و تأکید کرد: با تأسیس این پارک، ضمن حفظ گیاهان بومی شهرستان و فرهنگ‌سازی در این خصوص، مکان گردشگری مناسبی نیز در مریوان ایجاد میشود و زمینۀ توسعه هر چه بیشتر گردشگری را در این شهرستان فراهم خواهد شد؛ البته تحقق این مهم به ارادۀ شورای شهر، شهرداری، ادارۀ منابع طبیعی و ادارۀ کشاورزی شهرستان بستگی دارد.


تاریخ انتشار : 1396/11/04
کد : 75480
تعداد بازدید: 949