با هدف پاسداشت نخبگی/
مراسم تجلیل از استاد فقد محمدامین ادیب‌طوسی برگزار می‌شود

مراسم تجلیل از استاد فقد محمدامین ادیب‌طوسی به همت بنیاد نخبگان استان آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ «مراسم تجلیل از استاد محمدامین ادیب‌طوسی» شاعر، محقق و ادیب نامدار، به همت بنیاد نخبگان استان آذربایجان‌شرقی برگزار می‌‌شود.

این مراسم با هدف پاسداشت مقام علمی و فرهنگی بزرگان کشور و معرفی اقدامات ارزندۀ آنان به نسل‌جوان با رویکرد افزایش حس مسؤولیت‌پذیری در قبال جامعۀ بومی و همچنین الگوسازی برای مستعدان‌برتر برگزار خواهد شد.

محمدامین ادیب‌طوسی (۱۲۸۳۱۳۶۱) ادیب و پژوهشگر معاصر ایرانی، در مشهد در محله نوغان متولد شد. در ۵ سالگی به مکتب‌خانه رفت و در محضر پدر مقدمات علوم دینی و قرآن را فرا گرفت و نزد عبدالجواد ادیب‌نیشابوری به تحصیل حکمت و ادبیات پرداخت. سپس به عراق رفت و در حوزه‌های نجف و کربلا به تحصیل علوم‌دینی پرداخت. از عراق به لبنان، مصر، سوریه و هند سفر کرد و با استادانی چون هرتسفلد و ویلسن آشنا شد و نزد آنان زبان‌های عبری، کلدانی، سنسکریت و پهلوی را آموخت و در بازگشت به ایران به خدمت وزارت معارف درآمد.

وی از نخستین کسانی بود که در تألیف دستور زبان‌فارسی برای مدارس ایران گام برداشته‌اند. کتاب دستور نوین او که در سال ۱۳۱۲ به چاپ رسیده، مورد استفاده و مراجعه بیشتر دستورنویسان بعدی بوده است. استاد محمدامین ادیب‌توسی سرانجام در سوم خرداد ۱۳۶۱ در تهران درگذشت.

بودا در هند (ترجمه)؛ تاریخ دینی ایران قدیم (جلد اول)؛ تخت سلیمان (رساله در ایران باستان)؛ آموزش و پرورش از نظر غزالی؛ دستور زبان فارسی (سه دوره)؛ فرهنگ لغات آذری؛ فهلویات؛ فرهنگ لغات ادبی (۲مجلد)؛ پیام فردوسی؛ ده مقاله (مقالات حوزه فهلویات)؛ دخمه‌های سیاه (رمان)؛ جوکی در جنگل (رمان فلسفی)؛ انتقام عشق (رمان جنایی-عشقی) و دیوان اشعار، از مهمترین آثار این استاد برجسته است.

لازم به ذکر است، «مراسم تجلیل از استاد محمدامین ادیب‌توسی» با همکاری اداره‌کل فرهنگ‌وارشاد آذربایجان‌شرقی و صدا‌وسیمای استان، پنجشنبه؛ بیست‌وهشتم دی‌ماه در بنیاد پژوهشی شهریار برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار : 1396/10/27
کد : 75435
تعداد بازدید: 1099