دوشنبه 1 بهمن 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در کارگاه اخلاق نخبگی مطرح شد:
مهمترین فضائل اخلاقی ریشه در صبر دارند

«کارگاه اخلاق نخبگی» با هدف افزایش اخلاق‌مداری و پایبندی به گفتمان اسلامی-ایرانی در اجتماع نخبگانی در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی مصوب بنیاد ملی نخبگان و با هدف افزایش اخلاق‌مداری و پایبندی به گفتمان اسلامی-ایرانی در اجتماع نخبگانی، «کارگاه اخلاق نخبگی» با حضور اساتید دانشگاهی، سرآمدان و مستعدان‌برتر بومی، به همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این کارگاه، محمدعلی انصاری؛ مدرس حوزه و دانشگاه و مفسر قرآن‌کریم به تشریح صبر و شکیبایی از دیدگاه قرآن و روایات پرداخت و گفت: اُمهات فضائل اخلاقی ریشه در صبر دارد.

وی افزود: در دیدگاه عرفی و اجتماعی، تعریف صبر به معنی رنج‌کشیدگی و تحمل‌پذیری رنج است که نتیجۀ آن عدم‌تحرک است اما در تعریف دیگر، صبر به عنوان صفتی عظیم و از اسماء‌الهی شمره می‌شود تا جاییکه قرآن‌کریم در آیۀ دوازده سوره دهر می‌فرماید: «وَ جَزَاهُمْ بِمَا صَبَرُوا جَنَّةً وَحَرِيراً»؛ این یعنی  تمامی پاداش‌ها را در مقوله صبر می‌داند.

شارح نهج‌البلاغه در تفسیر کلمه صبر، اظهار داشت: نقطۀ آغاز صبر در وجود انسان، سیر مشخصی دارد و انسان تا موانع را طی نکند به کامیابی نمی‌رسد؛ در واقع مؤمن با شکاف مشکلات به موفقیت می‌رسد. در آیۀ یک سورۀ المؤمنون، خداوند سبحان می‌فرماید: « قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ».

انصاری در ادامه با ذکر حدیث پیامبراعظم صلوات‌الله: «اَلصَّبرُ ثَلاثَةٌ: صَبرٌ عِندَ المُصيبَةِ، وَ صَبرٌ عَلَى الطّاعَةِ و َصَبرٌ عَنِ المَعصيَةِ»، بیان داشت: صبری که از سوی خداودند است، صبر بر معصیت و صبر بر مشکلات و بلاها، سه حوزه صبر است.

مفسر برجستۀ قرآن‌کریم در خصوص کارکردهای صبر در قرآن‌کریم، تشریح کرد: صبر راهکار مستقیم رضای‌الهی (رعد22)، عامل جهت‌گیری الهی انسان (بقره156)، سنت مطلوب پیامبران الهی (احقاف 35)، عامل اصلی برون‌رفت از خسران(عصر2)، مقدمه پیروزی (اعراف128) و مزد بی‌حساب الهی است(زمر10).

انصاری در پایان، مادران را اسوۀ صبرو شکیبایی دانست و بر لزوم احترام به آنان تأکید کرد.

 

تاریخ انتشار : 1396/10/24
کد : 75414
تعداد بازدید: 401

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601