آئین نکوداشت دکتر مهدی محقق برگزار شد/ محقق: همواره در تلاش برای طلب علم بوده‌ام

آئین نکوداشت دکتر مهدی محقق به همت بنیاد نخبگان استان تهران با حضور نخبگان و سرآمدان حوزوی و دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای پاسداشت، تکریم و نکوداشت مقام شامخ نخبگان بومی، آئین «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق» به همت بنیاد نخبگان استان تهران با حضور جمعی از شخصیت‌ها و نخبگان علمی و دانشگاهی از جمله حجت‌الاسلام سید هادی خامنه‌ای، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، دکتر سعدالله نصیری قیداری، دکتر سعید سهراب‌پور، دکتر کامران فانی و دکترحسن بلخاری در سالن اجتماعات بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

در این مراسم، سعید سهراب‌پور؛ مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در دورۀ دبیرستان در البرز شاگرد استاد محقق بودم، گفت: مرحوم دکتر محمدعلی مجتهدی که سال‌ها رئیس دبیرستان البرز بود و در عین حال استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران، از اساتیدی همچون دکتر گلشن، سعادت و محقق به ترتیب برای تدریس دروس فارسی، انگلیسی و عربی دعوت کرده بود
.

حسن بلخاری؛ رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز با اشاره به مقام بالای معلمی، گفت: دکتر محقق علی‌رغم تمام دستاوردهای علمی در طول سال‌های متمادی، همواره بهترین صفت خویش را معلمی می‌دانند.

در ادامه، کامران فانی؛ عضو فرهنگستان زبان‌و‌ادبیات فارسی در خصوص فعالیت‌های دکتر محقق در نشر فرهنگ و فقه شیعه در خارج از ایران به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به اینکه در سال 1343 در دانشگاه تهران شاگرد استاد محقق بوده است، اظهار داشت: روش تدریس استاد و اهمیت به معنی کلام عربی و پرداخت به اشعار، نمونه‌ای خوب برای همۀ اساتید و معلمان است.

مهدی محقق؛ برگزیدۀ جایزۀ علامه طباطبایی با بیان اینکه همواره در تلاش برای طلب علم بوده‌ام، اظهار داشت: یکی از خوشبختی‌های من بهره بردن از محضر اساتیدی چون آیت‌الله‌العظمی وحید خراسانی و ادیب نیشابوری در مشهد و همچنین استاد خوانساری در مسجد سیدعزیزالله تهران است.

وی ضمن اظهار تأسف از کمرنگ‌شدن نظام طلبگی در محافل علمی، بر لزوم نکوداشت مفاخر بومی تاکید کرد و گفت: در 17 سال ریاست بر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی همواره پاسداشت و نکوداشت نخبگی و نخبگان را به عنوان یک اولویت‌کاری در صدر برنامه‌ها قرار دادیم تا از این طریق بتوانیم الگوهای مناسبی به نسل جوان معرفی کنیم.

در ادامه این مراسم لوح تقدیر بنیاد ملی نخبگان به امضاء سورنا ستاری؛ معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، به پاس قدرانی از فعالیت‌های بی‌بدیل علمی به دکتر مهدی محقق اهدا شد. همچنین، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، دانشگاه تهران و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز به پاس بیش از نیم‌قرن فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی از دکتر محقق با اهدای لوح تجلیل بعمل آوردند.

در بخش پایانی این مراسم ارج‌نامۀ دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان قرائت شد. در این ارجنامه آمده است: «یک دهان خواهم به پهنای فلک/ تا بگویم وصف آن رشک ملک. حکیمِ دانا و دانشمندِ آگاه جناب آقای دکتر مهدی محقق ، بی‌تردید درخت تنومند و پرثمر فرهنگ و تمدّن ایرانی طی سده‌های متوالی با تلاش و کوشش صدها حکیم، فیلسوف و دانشمند ایرانی مراقبت شده و به بار نشسته تا امروزه عالمان آگاه در اقصی‌نقاط عالم از سایه پر مهر و صفای آن بهره‌مند شوند و از ثمرات پر بهره‌اش متنعّم گردند. در این میان امّا نباید از اهمیّت تلاش‌های بی‌دریغ اندیشمندانی چون جنابعالی غافل ماند که به حق بقیه‌الماضین عصر ما بوده و در حفظ و تبیین و گسترش علوم دانشمندان این سرزمین مجاهدت‌ها ورزیده‌اید. آری صحبت و صیانت از عقاید حکیم ابوالقاسم فردوسی تا شرح بر اشعار ناصرخسرو، تشریح شفای ابن‌سینا تا حکمت متعالیه شیخ اشراق و احاطه بر تاریخ طب و نجوم و موسیقی و تسلط بر نظم و نثر عرب زبانان و تدریس فقه شیعه در دانشگاه‌های معتبر جهان از جمله افتخارات جنابعالی برای حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های این سرزمین است که هرگز از یاد و خاطرۀ مردم بخصوص اهل علم و دانش زدوده نخواهد شد. اجر شما ان‌شاءالله نزد خداوند محفوظ است و جزای آن را او خواهد داد. از این‌رو و با افتخار به پاس قدردانی از فعالیت‌های ناب علمی در سالیان مدید به نمایندگی از جامعه نخبگانی کشور لوح «ارج‌نامه» حاضر را تقدیم کرده و بقای عمر جنابعالی را همراه با صحت و سلامت و عزّت از درگاه پرفیض الهی خواستارم».

 

 

تاریخ انتشار : 1396/10/18
کد : 75375
تعداد بازدید: 990