چهارشنبه 29 آبان 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

نشست خبری جشنوارۀ رویش خلیج‌فارس برگزار شد

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان گفت: هدف از برگزاری جشنواره رویش رونق بخشیدن به  فضای ابتکار، نوآوری، خلاقیت، نوگرایی، نوزایی، علم‌آفرینی و ثروت‌آفرینی در راستای حرکت از اقتصاد متکی به منابع پایه و خام به سمت اقتصاد نوآور، خلاق و دانش محوراست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست خبری جشنوارۀ منطقه‌ای اختراعات و ابتکارات رویش خلیج‌فارس با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد.

در این نشست، داود صمصام‌پور؛ رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان، گفت: برگزاری هشت جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش به صورت منطقه‌ای در سال 96 از جمله برنامه های نخبگان بود که جشنواره رویش خلیج فارس، به‌عنوان آخرین جشنواره در سال جاری با حضور استان‌های جنوب کشور (هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر و کهگیلویه‌و‌بوراحمد) در روزهای 2 و 3 اسفندماه به میزبانی بنیاد نخبگان استان هرمزگان برگزار می‌شود.

وی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره رونق بخشیدن به  فضای ابتکار، نوآوری، خلاقیت، نوگرایی، نوزایی، علم‌آفرینی و ثروت‌آفرینی در راستای حرکت از اقتصاد متکی به منابع پایه و خام به سمت اقتصاد نوآور، خلاق و دانش محوراست.

صمصام‌پور ادامه داد: شناسایی اختراعات جدید با قابلیت تجاری‌سازی، فراهم کردن زمینه برای تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، ارتقای تولیدات دانش‌بنیان، ایجاد اشتغال برای جوانان و نخبگان و ایجاد انگیزه برای فعالیت در حوزه‌های دانش‌‌بنیان، ایجاد روحیه اعتماد به نفس، روحیه خودباوری و روحیه ما می‌توانیم در مستعدان و مخترعان کشور، از دیگر اهداف این جشنواره است.

رئیس بنیاد نخبگان هرمزگان تصریح کرد: جشواره رویش نه‌تنها یک رویداد علمی و فناوری بلکه یک رویداد فرهنگی در این حوزه‌ها است.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام جشنواره از سوم دی‌ماه آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه دارد، اظهار داشت: حدود 20 درصد از ظرفیت جشنواره به شرکت‌کنندگان از سایر استان‌های کشور اختصاص یافته است که افراد علاقه‌مند برای حضور در این جشنواره می‌توانند با مراجعه به تارنمای بنیاد نخبگان هرمزگان به نشانی hormoz.bmn.ir در این جشنواره ثبت‌نام کنند.

وی در مورد شرایط اعضای شرکت‌کننده، گفت: اختراع‌هایی که بیش از سه سال از تاریخ ثبت آنها در اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی کشور نگذشته باشد، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که پس از ارزیابی اولیه طرح اختراع به صورت غیرحضوری، تعدادی به مرحله‌پایانی جهت داوری نهایی و ارائه حضوری در جشنواره راه می‌یابند.

رییس بنیاد نخبگان استان هرمزگان در مورد معیارهای ارزشیابی اختراعات، تصریح کرد: علاوه بر مبانی علمی و فناورانه اختراع، میزان تازگی و طول عمر فناوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری‌سازی و ارزش‌افزوده اقتصادی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی اختراع محسوب می‌شود.

صمصام‌پور گفت: در راستای توانمندسازی مخترعان‌برگزیده تسهیلاتی به منظور تهیه و تدوین طرح کسب‌و‌کار و تدوین نسخه تجاری‌سازی اختراع و نیز تکمیل طرح اختراع (بهینه‌سازی یا نمونه‌سازی کارگاهی) در اختیار اختراعاتی که در این جشنواره برگزیده و به عنوان اختراع نوپدید (سطح 3) محسوب شوند و نهادهای توانمندساز قرار می‌گیرد و همچنین جایزۀ نقدی و سایر تسهیلات دیگر مطابق آیین نامه به برگزیدگان اعطا می‌شوند.

وی در مورد اختراعات سطح دو، اظهار کرد: مخترعانی که بتوانند شرکتی در راستای تولید صنعتی اختراع خود راه‌اندازی کرده و مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کنند، به عنوان مخترع سطح دو شناخته شده و از تسهیلات مربوطه بهره‌مند می‌شوند.

صمصام‌پور در پایان با اشاره به اختراع‌های سطح یک نیز خاطرنشان کرد: از میان اختراعات نورست (سطح 2)، اختراعی که موفق به تولید نیمه‌صنعتی شده باشد و بیشترین امتیاز مطابق معیارهای شناسایی اختراع نوشکفته (سطح1) آیین‌نامه مربوطه را کسب کنند، به عنوان مخترع سطح 1 یا نوشکفته شناخته می شوند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/10/09
کد : 75319
تعداد بازدید: 437

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601