عضو هیئت‌علمی دانشگاه گلستان:
شناخت و درک مخاطب از مهمترین عوامل در سخنرانی است

حسینی‌فر خلاقيت را از شاخصه‌های سخنرانی مؤثر دانست و بر لزوم شناخت شیوۀ رفتار مناسب یک سخنران تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه «مهارت سخنرانی و ارائه مؤثر» با هدف توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان‌برتر به همت بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار شد.

در این کارگاه، حسینی‌فر؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه گلستان ضمن تشریح و بیان تفاوت‌های انواع ارائه شفاهی، عوامل مؤثر بر سخنرانی را برشمرد و گفت: شناخت و درک مخاطب از مهمترین عوامل در سخنرانی است.

وی با تأکید بر لزوم شناخت شیوۀ رفتار مناسب یک سخنران، نداشتن تكيه كلام، پرهيز از ايجاد ابهام و ايهام، داشتن تأكيدات و تكرارهاي بجا، گردش آرام نگاه به سوي همه، سخن گفتن با چند سبک و استفاده از حرکات بدن را از موارد مؤثر بر جذابیت سخنرانی برشمرد و افزود: سخنران خوب، فردی مسلط بر مطالب، متواضع و صبور است که دارای خلاقيت و اعتماد به نفس کافی نیز هست.

حسینی‌فر در ادامه مراحل اصلی یک سخنرانی را تشریح کرد و لحظات اولیه سخنرانی را مهمترین و تأثیرگذارترین قسمت آن معرفی و خاطرنشان کرد: شروع بد و ضعیف، ممکن است چنان شنوندگان را گریزان و آشفته کند که گوینده نتواند تا پایان سخنرانی، بر اوضاع مسلط شود؛ بنابراین جمله‌هایی که در شروع سخنرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخودار است.

وی جلب توجه مخاطب را یکی از مهمترین معیارهای ارائه مؤثر خواند و ارائه یک داستان کوتاه، پرسیدن سؤال و برقراری ارتباط غیرکلامی را از روش‌های مهم در افزایش تمرکز مخاطب برشمرد.

در پایان این کارگاه، شرکت‌کنندگان به ارائه سخنرانی در موضوعات مختلف پرداخته و نقاط قوت و ضعف آنها ارزیابی قرار گرفت.

لازم به ذکر است، كارگاه آموزشي-مشاوره‌ای، برنامه‌اي است كه با هدف پيشگيري از آسيب‌هاي فردي و اجتماعي، ارتقاي سطح سلامت روان و كسب مهارت‌هاي زندگي، توسط دفتر مشاوره و ارتباط با اجتماعات نخبگاني معاونت فرهنگي بنياد ملي نخبگان كشور طراحي و تدوين شده است. عناوين كارگاه‌هاي مهارت‌آموزي با تأکید بر مهارت‌های ده‌گانۀ سازمان بهداشت جهانی و با هدف پيشگيري از ابتلا به آسيب‌ها و مسايل فردي-اجتماعي در زمینه‌هاي تحصيلي، شغلي، خانوادگي، اجتماعي و سلامت روان، انتخاب شده است.

 

تاریخ انتشار : 1396/10/06
کد : 75309
تعداد بازدید: 894