رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان مطرح کرد:
صرف انتشار مقالۀ ISI یعنی بازی‌کردن در زمین بیگانه

نشست وضعیت پژوهش در ایران و استان کردستان به همت بنیاد نخبگان استان کردستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ میزگرد وضعیت پژوهش در ایران و استان کردستان به همت بنیاد نخبگان استان کردستان با محوریت چشم‌انداز پژوهش و راه‌های تقویت و افزایش اثرگذاری آن برگزار شد.

در این برنامه، رحمت صادقی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان با اشاره به لزوم نهادینه‌کردن و ترویج پژوهش در کشور، گفت: در کشورهای توسعه‌یافته 25 درصد اعتبارات و نیروی‌انسانی را به پژوهش‌های بنیادی و 75 درصد را به پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای اختصاص می‌دهند اما در ایران این آمار برعکس است تا جاییکه پژوهش‌ها عموماً بنیادین و مقاله‌محور هستند.

صادقی با بیان اینکه ثبت اختراع نتیجۀ پژوهش کاربردی و تولید انبوه برونداد پژوهش توسعه‌ای است، اظهار داشت: حدود 2500000 مقاله، ISI در سال 2016 در کل دنیا منتشر شده است که ایران با یک‌درصد جمعیت جهان، 43 هزار مقاله را به خود اختصاص داده که حدود 1.7 درصد کل مقاله‌ها را شامل می‌شود. ایران در تولید مقاله سال 2016، چهارده درصد نسبت به سال 2015 رشد داشته است و رتبه نخست رشد را در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه این مقالات عمدتاً به دلیل کیفیت پایین، اثرگذاری اجتماعی و اقتصادی ملموسی در کشور ندارند، ادامه داد: تنها 312 مقاله از ایران در میان مقالات برتر ISI وجود دارد که بیشترین ارجاع به آنها شده است؛ به این ترتیب ایران از لحاظ ارجاعات و کیفیت در رتبه 21 دنیا قرار گرفته است.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان یادآور شد: پژوهش‌های بنیادین می‌تواند برای جامعۀ بومی هم نفع داشته باشد اما باید دانست کشورهای پیشرفته با ایجاد پایگاه ISI و مجلات علمی، جامعۀ علمی دیگر کشورها را وادار کرده‌اند که در زمین آنان بازی کنند.

وی با بیان اینکه علم مرز نمی‌شناسد، تأکید کرد: مادامی که کشور از لحاظ علمی به سطح بالایی نرسد، نمی‌تواند دیپلماسی علمی قوی و تأثیرگذاری داشته باشد.

صادقی افزود: ایران در بخش‌هایی همچون نانو، هسته‌ای، سلول‌های بنیادی و هوافضا، برنامه‌ریزی اصولی داشته است و به تبع توانسته به جایگاه مطلوبی در جهان برسد؛ این روند باید در همۀ بخش‌های دیگر نیز اجرایی شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان تصریح کرد: تخصیص بودجه پژوهشی باید متوازن باشد و در کنار اهمیت به پژوهش‌های بنیادی، توسعۀ مرزهای دانش، نقش‌آفرینی در سطح بین‌المللی و چاپ مقالات در مجلات برتر، ضروری است که در پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای نیز نسبت رعایت شود تا با پژوهش‌های کاربردی و دانش‌بنیان، مشکلات و مسائل کشور رفع شود.

وی یادآور شد: مطابق برنامه‌های توسعه باید سه درصد GDP به پژوهش اختصاص می‌یافت اما اکنون بسیار کمتر از این میزان اختصاص می‌یابد. از سوی دیگر، منابع پژوهشی نیز بسیار پراکنده است و دانشگاه نیز به جای حرکت به سمت دانشگاه نسل‌سوم و کارآفرین، همچنان با پول دولت اداره می‌شود.

صادقی با اشاره به اهمیت افزایش همکاری‌های بین‌المللی، خاطرنشان کرد: توسعۀ ارتباطات علمی و همچنین تسهیل برقراری ارتباط با محققان و مراکز علمی معتبر جهان از طریق ایجاد فرصت‌های مطالعاتی می‌تواند زمینه‌ساز رشد بیشتر کشور باشد.

 رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در پایان با اشاره به اینکه سرفصل دروس دانشگاهی کلیشه‌ای و ناکارآمد است، تأکید کرد: ایجاد رشته‌های مرتبط با نیازهای موجود کشور و همچنین توسعۀ علوم بین‌رشته‌ای می‌تواند تأثیرگذاری دانشگاه در جامعۀ بومی را افزایش دهد.

 

تاریخ انتشار : 1396/10/06
کد : 75307
تعداد بازدید: 990