برگزاری برنامۀ بازدید از بنیاد ایران‌شناسی

برنامۀ بازدید از بنیاد ایران‌شناسی به همت معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی و با هدف آشنایی بیشتر اجتماع نخبگانی با داشته‌های سرزمینی و دستاوردهای جامعۀ علمی کشور، برنامۀ بازدید از بنیاد ایران‌شناسی به همت معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان برگزار می‌شود.

کشور ایران به گواهی همه آگاهان و صاحبنظران، از دیرباز تا امروز خاستگاه و جولانگاه یکی از غنی‌ترین و کهن‌ترین تمدن‌های جهان بوده و در دوران چندین هزارساله خود همواره در حال گسترش و بالندگی بوده و پایدار و استوار و سرافراز باقی مانده است. آثار بی‌شمار و درخشان تمدن و فرهنگ ایرانی نیز به گونه‌های مختلف در یک منطقه جغرافیایی پهناور نمایان است. منطقه‌ای که در مشرق، فلات پامیر و مرزهای شرقی افغانستان را در می‌نورد و در شمال‌غربی و مغرب، ماورای قفقاز و کرانه‌های دریای سیاه را در بر می‌گیرد. در شمال و شمال‌شرقی به آن سوی آمودریا و بحر خوارزم و در جنوب، سرزمین‌های فراسوی سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان و دریای سرخ و اقیانوس هند را در خود جای می‌دهد.

همچنین تأثیر این فرهنگ و تمدن که همواره از یکتا‌پرستی جان و توان گرفته است و نیز نفوذ و حضور فرهنگ و جهان‌بینی پردامنه پویا و توانمند و پرآوازه ایران اسلامی بر فرهنگ و معارف بسیاری از اقوام و ملل در ادوار گذشته و هم‌اکنون، ژرف، گسترده و چشمگیر و زبانزد همگان است. 

با توجه به آنچه گذشت دستیابی همه‌جانبه، علمی و فنی به هر یک از جلوه‌های گوناگون این فرهنگ غنی و تمدن نام‌آور وگسترش مرزهای آگاهی در این قلمرو به ویژه در این زمان که انقلاب اسلامی به کرسی پیروزی نشسته است؛ بایسته و بهره‌وری از همکاری دانشمندان و پژوهشگران سراسر جهان وبازیابی، بازخوانی و تدوین و تنظیم مطالعات، تحقیقات و اطلاعات مربوط به ایران زمین شایسته است.

به علاوه باید امکانات لازم را برای بهره‌گیری دانشجویان و دانش‌پژوهان از آگاهی‌های موجود فراهم آورد و از این رشته بررسی‌ها و پژوهش‌ها حمایت و پشتیبانی کرد و قدر تلاش‌های پژوهندگان- پیشینیان و معاصرانرا بدان سان که باید شناخت و از اصالت ایران بزرگ اسلامی و هویت فرهنگی و اخلاقی جامعه خدا‌شناسی و یکتاپرست ایرانی در طول تاریخ نگاهبانی کرد و راه مشارکت علاقه‌مندان را برای تحقق این برنامه ها هموار ساخت.

 بنیاد ایران‌شناسی با شخصیت حقوقی مستقل برای تحقق این هدف‌ها در سال 1376 تأسیس شده است تا به خواست خداوند دانا و توانا و کوشش و همت دانشمندان فرهیخته در این مسیر گام هایی فرا پیش نهد.

لازم به ذکر است، برنامۀ بازدید از بنیاد ایران‌شناسی امروز، سه‌شنبه؛ پنجم دی‌ماه برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/10/05
کد : 75298
تعداد بازدید: 983