مراسم نکوداشت استاد میرجلال‌الدین کزازی برگزار شد

مراسم نکوداشت نیم‌قرن تلاش علمی استاد میرجلال‌الدین کزازی در اراک برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با توجه به لزوم الگوسازی، گرامیداشت و تجلیل از مقام علمی و فرهنگی مفاخر بومی، مراسم «نکوداشت نیم‌قرن تلاش علمی استاد میرجلال‌الدین کزازی» با حضور اجتماع نخبگانی استان به همت بنیاد نخبگان استان مرکزی برگزار شد.

در این مراسم، حامد دیلمی‌عضدی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی به نقش و جایگاه نخبگان، مفاخر و سرآمدان در شکل‌گیری و توسعۀ فرهنگ و تمدن اسلامی-ایرانی اشاره کرده و بر نقش استاد کزازی در حفظ و حراست از زبان و ادبیات فارسی تأکید کرد.

در ادامه، سعید فخاری؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی نیز به برخی از ویژگی­های شخصیتی استاد کزازی اشاره کرد و گفت: برگزاری آیین تجلیل و معرفی نخبگان و پژوهشگران در استان سبب آشنایی بیشتر جامعه و به ویژه نسل‌جوان با منش و سبک زندگی این افراد می‌شود.

وی افزود: استاد کزازی آثار گران‌بها و ارزشمندی را از خود برجای گذاشته و از اساتید برجسته حوزۀ ادب فارسی به شمار می‌رود و باید از تجربیات این افراد خاصه با تصویب سند تحول آموزش و پرورش، برای تربیت نسل آینده استفاده کرد.

در ادامه علی‌اکبر کمالی نهاد؛ رئیس اتحادیه انجمن‌های دبیران ادبیات کشور به ویژگی‌های معلّم خوب و آموزش صحیح اشاره کرد و استاد میرجلال‌الدین کزازی را از چهره‌های شاخص علمی کشور دانست.

وی با اشاره به تسلط استاد کزازی زبان فرانسه، انگلیسی، آلمانی و اسپانیا، تصریح کرد: این استاد برجسته بیش از 300 مقالۀ علمی در حوزه‌های مختلف ادبیات فارسی با رویکرد علمی و پژوهشی کشور منتشر کرده است. منش اخلاقی و غنای علمی و ادبی منحصربفرد، وی را به یکی از ماندگارترین چهره‌های ایران در حوزه ادبیات کشور تبدیل کرده است.

استاد میرجلال الدین کزازی نیز ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم، گفت: برگزاری این نوع مراسم که با هدف تجلیل از شخصیت‌های بزرگ عرصه‌های علمی، تاریخی، فرهنگ و هنر کشور صورت می‌گیرد، جای تقدیر و تشکر داشته و امید است این مراسم بتواند به مهمترین تأثیرگذاری، یعنی الگوسازی منجر شود.

وی افزود: آشنایی با فرهنگ ایرانی و همچنین شایستگی‌های آن می‌تواند سبب دلبستگی بیشتر به آداب و سنت ایرانی شود.

در پایان این مراسم با اهداء لوح و تندیس از خدمات ارزندۀ استاد میرجلال الدین کزازی تقدیر شد.

تاریخ انتشار : 1396/10/04
کد : 75291
تعداد بازدید: 913