عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
حل چالش‌های چند بُعدی نیازمند تخصص‌های متنوع است

ارشاد با اشاره به اینکه هر چالش مجموعه‌ای از مسائل متعدد است، بر لزوم تشکیل گروه‌های تخصصی در عرصه‌های علمی و پژوهشی تأکید کرد.

مجید ارشاد؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تفاوت مفهومی رشته‌های دانشگاهی، بر لزوم سیاست‌گذاری متناسب هر رشته تأکید کرد و گفت: نمی‌توان برای همۀ رشته‌های دانشگاهی، یک سیاست کلی را اعمال کرد.

وی افزود: برخی شاخه‌های علمی مانند علوم‌پایه، به دلیل فردی‌بودن ایده‌ها و تحقیق روی مرزدانش نمی‌توانند در عرصه‌های کاربردی فعالیت زودبازده داشته باشند.

ارشاد با اشاره به چندبُعدی‌بودن موضوعات و چالش‌های جوامع بشری، ادامه داد: امروزه نمی‌توان تنها با تکیه بر یک تخصص، مشکلات و مسائل جوامع انسانی را رفع کرد. به عبارت بهتر، هر چالش مجموعه‌ای از مسائل متعدد است و طبیعی است که برای حل آن نیز به مجموعه‌ای از تخصص‌ها نیاز باشد. این مهم حتی در علوم اجتماعی نیز به چشم می‌خورد.

رئیس سابق دانشگاه شیراز اظهار داشت: در رشته‌هایی که نتیجۀ فعالیت‌های آنها قابلیت تجاری‌سازی دارند، می‌توان با تشکیل گروه‌های تحقیقاتی جامع، مشکلات کشور را در قالب موضوعات پژوهشی تعریف کرد. با این روند هم جامعه به سمت توسعه‌یافتگی حرکت می‌کند و هم مقالاتی که از این فعالیت منتشر می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار است.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان فارس تصریح کرد: گروه تحقیقاتی می‌تواند از شاخه‌های تخصصی تشکیل شود؛ به این ترتیب که اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها با استفاده از دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی شاخه‌های پژوهشی تشکیل دهند و این شاخه‌ها به صورت تخصصی روی ابعاد یک موضوع کار کنند. نتیجۀ کار شاخه‌ها در قالب گروه مورد بررسی و جمع‌بندی قرار بگیرد تا بهترین نتیجه با بهترین کیفیت حاصل شود که هم به لحاظ علمی شأنیت بالایی باشد و هم در بُعد عملیاتی، قابلیت پیاده‌سازی داشته باشد.

وی با اشاره به ظهور علوم بین‌رشته‌ای، بیان داشت: علوم به دلیل گسترده‌گی در عصر حاضر، به یکدیگر وابسته شده‌اند تا جاییکه امروزه شاهد بروز پدیده‌هایی مانند علوم بین‌رشته‌ای هستیم. علومی که در آنها علاوه بر دانش مهندسی، کامپیوتر، برق و حتی پزشکی را تا حدی باید فراگرفت. از سوی دیگر، در دنیای پیشرفتۀ علم، دیگر مقاله متر و معیار ارزشمندی تحقیق و پژوهش نیست بلکه آن فعالیتی قابل ارزش‌گذاری است که بتواند زمینه‌ساز بهبود کیفیت اجتماع باشد. با این حال، متأسفانه در ایران هنوز برخی به دنبال سهم‌خواهی در مقالات هستند؛ این یعنی اینکه جامعۀ علمی کشور گاهی از مسیر طبیعی علم منحرف می‌شود.

ارشاد خاطرنشان کرد: محقق و استاد باید انگیزه خدمت به جامعه داشته باشد نه اینکه برای هر فعالیت علمی و تحقیقاتی، اولویت اولش مسائل مادی و ره‌یافت مالی باشد. این دید، یکی از مشکلات جامعۀ علمی کشور است که سبب پیدایش آفت‌هایی مانند حق‌التدریسی در دانشگاه‌ها شده است. برخی اساتید برای کسب درآمد بیشتر، به جای اینکه به سمت تولید علم واقعی و فعالیت کاربردی حرکت کنند، در همان عرصه‌های آموزشی و تنها با انگیزۀ مالی، قدم برمی‌دارند.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان فارس در پایان با بیان اینکه باید از تجربیات کشورهای پیشرفته بهره برد، تصریح کرد: جامعۀ علمی باید رسالت دانشگاه را بداند و با برگشتن به مسیر طبیعی، علم را برای بالا بردن کیفیت جامعه و رسیدن به توسعه و پیشرفت همه‌جانبه کسب کند و خود را آفت‌هایی مانند حق‌التدریسی دور کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/10/02
کد : 75276
تعداد بازدید: 766