معاون توسعه مدیریت‌و‌منابع بنیاد ملی نخبگان:
800 استعداد درخشان ایرانی محصل در خارج، به کشور بازگشته‌اند

محمدصالح ترکستانی با اشاره به بازگشت 800 نفر از استعدادهای درخشان ایرانی محصل در خارج، به کشور گفت: 265 نفر از استعدادهایی که به کشور بازگشته‌اند در 100 دانشگاه مطرح جهان مشغول به تحصیل بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ محمدصالح ترکستانی؛ معاون توسعه مدیریت‌و‌منابع بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت نخبه‌پروری، گفت: بنیاد ملی نخبگان با رویکردها و اقدامات جدید، علاوه بر نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد، دستگاه‌ها و نهادهای اجتماعی را نیز توانمند می‌کند. 

وی با اشاره به ضرورت افزایش هم‌افزایی بین اجتماع نخبگانی و دستگاه‌های استانی و کشوری، افزود: هر چه هم‌افزایی نخبگان و مستعدان‌برتر با بخش‌های مختلف جامعه افزایش یابد، رغبت عمومی به علم افزایش می‌یابد و زمینه برای اثرگذاری نخبگان فراهم می‌شود؛ در نتیجه پاسخ سؤال علم بهتر است یا ثروت، قطعاً علم خواهد بود. 

ترکستانی حضور فعال مستعدان‌برتر در چرخۀ خدمت‌رسانی به استان را یکی از ارکان توسعۀ منطقه‌ای دانست و اظهار داشت: سیاست‌ بومی‌گزینی حتی در جذب نیروهای بنیادهای نخبگان استانی نیز اعمال شده است و این مهم به دلیل خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر به مشمولان آئین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان است. 

معاون توسعه مدیریت‌و‌منابع بنیاد ملی نخبگان در ادامه به نقش مهم محققان و سرآمدان غیرمقیم برای رسیدن کشور به اهداف تعیین‌شده اشاره و تصریح کرد: با برنامه‌ریزی دقیق و اقدامات انجام‌شده در دو سال گذشته، بسیاری از دانشمندان، محققان و متخصصان ایرانی غیرمقیم در زنجیرۀ توسعۀپایدار و پیشرفت همه‌جانبۀ کشور قرار گرفته‌اند و در همین مدت کوتاه نیز خدمات کم‌نظیری را ارائه داده‌اند.  بنیاد نخبگان تلاش دارد تا استعدادهایی که از کشور خارج شده اند بازگردند و برای بازگشت استعدادهای درخشان به کشور عزم جدی دارد.

وی با اشاره به بازگشت 800 نفر از استعدادهای درخشان ایرانی محصل در خارج، به کشور گفت: 265 نفر از استعدادهایی که به کشور بازگشته‌اند در 100 دانشگاه مطرح جهان مشغول به تحصیل بوده‌اند.

وی اضافه کرد: این افراد در بهترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی دنیا مشغول فعالیت بودند و با بازگشت به کشور توانسته‌اند اثرگذاری علمی و اقتصادی ملموسی به ویژه در رشد کیفی دانشگاه‎ها برجا بگذارند.

ترکستانی در بخش دیگری با اشاره به ضرورت شناسایی و هدایت استعداهای‌برتر از دوران مدرسه، بر اجرای دقیق و کارشناسانۀ برنامۀ ملی شهاب تأکید کرد و اظهار داشت: دانش‌آموزان همۀ کشور خاصه افرادی که در مناطق کم‌برخوردار و محروم ساکن هستند نیز باید در قالب این برنامۀ ملی مورد پایش قرار بگیرند تا هیچ استعدادی از هدایت محروم نماند. 

معاون توسعه مدیریت‌و‌منابع بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: رسالت بنیاد ملی نخبگان، رسالت رفاهی و اعطای تسهیلات مالی به اجتماع نخبگانی نیست بلکه این نهاد، جهت‌دهندۀ دستگاه‌ها و نهادهای دیگر کشوری است.

تاریخ انتشار : 1396/09/30
کد : 75270
تعداد بازدید: 1611