نمایندۀ ولی‌فقیه در استان یزد:
همت کوتاه از موانع بزرگ برای رشد علمی و اخلاقی است

نمایندۀ ولی‌فقیه در استان یزد سه عامل همت کوتاه، عدم حیله‌گری (به معنای پیدا کردن راهکار در شرایط دشوار) و رأی و اندیشه سست را از موانع رشد علمی و اخلاقی انسان دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جشنواره منطقه‌ای رویش «زرد کوه» با حضور بنیادهای نخبگان استان‌های‌ اصفهان، چهارمحال‌و‌بختیاری،‌ مرکزی و قم و به میزبانی‌بنیاد نخبگان استان یزد برگزار شد.

در این مراسم آیت‌الله محمدرضا ناصری‌یزدی؛ نمایندۀ ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهر یزد، بر ذهن فعال و کنجکاو به عنوان مفهومی قرآنی برای تولید علم تأکید کرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرمایند: «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ». در این آیه بر یستمعون و یتبعون تأکید شده است؛ یستمعون به معنای شنیدن سطحی و ظاهری نیست بلکه مراد از آن نوعی شنیدن است که همراه با آن ذهن انسان درگیر مسئله شود و با کنجکاوی به درک درستی از آن برسد.

وی افزود: پس از واژه یستمعون، مفهوم یتبعون آورده شده که بر اهمیت اننخاب نیکی و درستی پس از حصول شناخت تأکید شده است.

نمایندۀ ولی‌فقیه در استان یزد با اشاره به اهمیت جایگاه علم و شناخت در اسلام، اظهار داشت: آن نوع شناخت و سمعی که مدنظر اسلام و قرآن است، همین شناخت در قالب مفهوم یستمعون است. یعنی شناختی که با درک و بینش توأم باشد. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نیز هدف بعثت انبیاء را زنده کردن میثاق و عهدی که بین انسان و خداوند بسته شده می‌داند و از واژه دَفائنَ العُقولِ نام می‌برد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری‌یزدی تصریح کرد: دفائن اشاره به طلا و جواهراتی دارد که در زیر خاک مدفون شده است. در ذهن انسان نیز مقدمات شناخت و علم وجود دارد و این انسان است که باید این دفائن را فعال کند.

وی با اشاره به حدیث امام موسی‌کاظم علیه‌السلام بر دو کلید واژه تفکر و تعقل در این آیه تأکید کرد و این دو را عامل تغییر سبک زندگی روزمرگی و غربی دوران پیش از انقلاب به سبک اسلامی دانست.

نمایندۀ ولی‌فقیه در استان یزد سه عامل همت کوتاه، عدم حیله‌گری (به معنای پیدا کردن راهکار در شرایط دشوار) و رأی و اندیشه سست را از موانع رشد علمی و اخلاقی انسان عنوان کرد.

تاریخ انتشار : 1396/09/28
کد : 75255
تعداد بازدید: 966