سه شنبه 2 بهمن 1397

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در نشست مشترک معاون علمی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان شد:
توسعه تجاری‌سازی رشته علوم انسانی از اولویت‌های معاونت علمی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری یکی از اولویت‌های معاونت علمی را تلاش برای تجاری‌سازی رشته‌های علوم انسانی عنوان کرد و گفت: این کار باعث تحول در دانشگاه‌های علوم انسانی و علوم مهندسی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار با  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به موضوعات علوم انسانی و اقتصاد فرهنگ ادامه داد: بیش از نیمی از دانشجویان کشور در رشته های علوم انسانی تحصیل می کنند به همین دلیل در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر تجاری سازی این رشته کار کرده ایم و اقتصاد فرهنگ در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: باید در اقتصاد فرهنگ و هنر به دنبال  ایده های جدید باشیم در غیر این صورت در این حوزه منفعل خواهیم شد.

به گفته ستاری، یکی از اقدامات معاونت علمی حمایت از ایجاد زیست بوم اقتصادی دانش بنیان در کشور است که این زیست بوم ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت از استارتاپ ها ایجاد می شود.

وی همچنین تصریح کرد: باید در داخل این زیست بوم ها خلاقیت های فرهنگی و هنری به وجود بیاید و نقش دولت در این زیست بوم ها ایجاد محیط کسب و کار باشد.
ستاری در ادامه گفت: در حال حاضر در اقتصاد جدید به مدلی رسیده ایم که چگونه می توان آموزش را به اقتصاد وصل کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود فضای کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر باید فرآیند و تعداد مجوزهای صادر شده را کاهش دهد، زیرا این کار به بهبود و تسهیل فضای کسب و کار بسیار کمک می کند.

اشتغالزایی با رویکرد فرهنگی و هنری در کشور ضروری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار، بر تعامل و همکاری این وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف اشتغالزایی در حوزه های فرهنگی و هنری کشور تاکید کرد.

وی افزود: از گذشته میان معاونت علمی و وزارت فرهنگ، تفاهم نامه های متعدد همکاری فرهنگی و هنری وجود داشته و لازم است بر اساس این تفاهم نامه ها با نگاه معطوف به اقتصاد فرهنگ و هنر پیش برویم.

صالحی ادامه داد: در این همکاری ها باید نقاط ارتباطی حداکثری را پیدا کنیم و با توجه به فرصت های اقتصاد فرهنگ و هنر که این وزارتخانه در حوزه های مختلف از جمله بنیاد ملی بازی های رایانه ای و غیره دارد، باید به فکر گسترش این همکاری ها بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مجموعه فعالیت ها و بخش های مختلف این وزارتخانه تصریح کرد: در حوزه دیجیتال ٤٠٠ مرکز دیجیتالی و حدود هزار موسسه دیجیتالی در کشور فعال هستند. فضای ارتباطی در این حوزه فرصت بزرگی در حوزه اشتغالزایی در بخش های فرهنگی و هنری ایجاد می کند که باید بر چگونگی بهره برداری از این بستر در جهت توسعه فضاهای کسب و کار فرهنگی و هنری توجه داشت.

وی با اشاره به مرکز علمی آموزشی فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: این مجموعه نیز با توجه به تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلانی که دارد به عنوان یکی دیگر از فضاهای مورد توجه در موضوع کسب و کار فرهنگی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دیگر ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش های مختلف سینمایی، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی و غیره، افزود: در این بخش ها نیز انبوهی از فضاهای اشتغالزایی وجود دارد که باید برای بهبود فضای کسب و کار آن ها و چگونگی همکاری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بهره برداری از آن ها تدابیری اندیشید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیشتر اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه های علمی بوده و همکاری های این معاونت با وزاتخانه فرصت مناسبی را در راستای اشتغالزایی در بخش های فرهنگ و هنر ایجاد می کند.

وی افزود: حوزه فرهنگ و هنر می تواند حوزه تجاری سازی در راستای اهداف اقتصاد فرهنگ باشد و در این میان از ظرفیت های کارآفرینان مولد نیز باید بهره برد.

تاریخ انتشار : 1396/09/27
کد : 75252
تعداد بازدید: 498

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601