رئیس بنیاد نخبگان استان فارس:
بسیاری از دانشگاه‌های تراز اول دنیا با کمک خیّران اداره می‌شوند

شریف با اشاره به لزوم تزریق ظرفیت خیّران به حوزه‌های علم و فناوری، گفت: برخی دانشگاه‌های معتبر امریکا مانند استنفورد هر ساله از ظرفیت خیّران بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با دانشجویان جدیدالورود تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

در این نشست، حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس ضمن معرفی ساختار تشکیلاتی معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، گفت: بر اساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان، نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری، نخبه‌گماری و سپس الگوسازی و تکریم از نخبگان، از برنامه‌ها و اهداف مهم بنیاد ملی نخبگان و به تبع آن بنیادهای استانی است.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در ادامه با اشاره به لزوم شناسایی و حمایت استعدادهای‌برتر از سنین پایین، اظهار داشت: در حال حاضر، ۱۲ ناحیه آموزش‌و‌پرورش استان در حال اجرای برنامۀ ملی شهاب هستند. علاوه بر آن حدود ۲۰ دوره مدارس فصلی خلاقیت در سراسر استان انجام شده و عده‌ای از خروجی‌های این برنامه از کمک‌هزینه و بورس تحصیلی مجمع خیّران فارس بهره‌مند شده‌اند.

وی یادآور شد: تاکنون 3 برنامه تکریم در سطح بینالمللی و سه برنامه تکریم در سطح استان در راستای بزرگداشت نخبگان و مفاخر بومی برگزار شده است.

شریف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت توجه جدی به موضوع کارآفرینی، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کشور باید به به سمت دانشگاه نسل‌سوم حرکت کنند چراکه این اقدام یک موضوع حیاتی برای آیندۀ کشور است.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در پایان با اشاره به پتانسیل خیّران و حامیان نیروهای‌انسانی توانمند، گفت: بسیاری از دانشگاه‌های معتبر آمریکا با استفاده از حمایت‌های افراد نیک‌اندیش اداره می‌شوند؛ برای مثال دانشگاه استنفورد هر سال حدود یک‌میلیارد دلار از طریق افراد خیّر جذب سرمایه می‌کند. این فرهنگ در کشور ما نیز باید تقویت شود.

تاریخ انتشار : 1396/09/27
کد : 75248
تعداد بازدید: 1014