مستعدان‌برتر تهرانی از سازه‌های آبی خوزستان بازدید می‌کنند

برنامۀ بازدید از سازه‌‎های آبی استان خوزستان ویژه مستعدان‌برتر پسر به همت بنیاد نخبگان استان تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ اجرای برنامه‌های بازدید تخصصی و بنا بر اصل آگاهی‌بخشی به جامعۀ نخبگانی از دستاوردها و ظرفیت‌های موجود در کشور با هدف افزایش حس خودباوری و اعتمادبه‌نفس، بنیاد نخبگان استان تهران در نظر دارد برنامۀ بازدید از سازه‌های آبی خوزستان را با حضور مستعدان‌برتر پسر برگزار کند.

سازه‌های آبی شوشتر مجموعه‌ای به هم پيوسته از پل‌ها، بندها، آسياب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های بزرگ هدايت آب هستند که در ارتباط با يکديگر کار مي‌کنند. بنای اوليه اين سازه‌ها در دوران هخامنشيان تا ساسانيان برای بهره‌گيری بيشتر از آب ساخته شده است. در سفرنامه مادام ژان ديولافوا باستان‌شناس نامدار فرانسوی، از اين مجموعه به عنوان بزرگ‌ترين مجموعه صنعتی پيش از انقلاب صنعتی ياد شده است. ابن‌بطوطه جهانگرد مشهور عرب نيز مي‌نويسد: وقتی اعراب ايران را فتح کردند؛ آبشارهای شوشتر را جزو عجايب هفتگانه جهان می‌دانستند.

سد مسجد سلیمان یا با نام کمتر شناخته‌شده سد «گدار لندر» در استان خوزستان، در ۲۵ کیلومتری شمال‌شرقی شهر مسجد سلیمان و در ۱۶۰ کیلومتری شمال‌شرق اهواز و بر روی رودخانه کارون احداث شده است. از ویژگی‌های بارز این سد دریچه‌های قطاعی سرریز آن است که در نوع خود بزرگترین در جهان محسوب می‌شود. نیروگاه این سد بزرگترین نیروگاه جریانی کشور به حساب می‌آید. ظرفیت این نیروگاه ۲۰۰۰ مگاوات و تولید انرژی سالیانه این نیروگاه زیرزمینی ۳۷۰۰ میلیون کیلووات ساعت است. نیروگاه مسجد سلیمان در سال ۱۳۹۲ برای سومین سال متوالی موفق به کسب مقام نخست تولید انرژی الکتریکی برق‌-آبی کشور شد. پروژه آبرسانی به شهر مسجد سلیمان از جمله پروژه‌های مهمی است که در حاشیه این طرح انجام شده‌است. به این منظور یک تونل به طول ۱۱۶۰ متر حفاری شده و یک خط لوله انتقال آب از دریاچه سد به آبگیر آب آشامیدنی شهر مسجد سلیمان به طول ۲۷۰۰ متر احداث شده ‌است.

لازم به ذکر است، برنامۀ بازدید از سازه‌های آبی استان خوزستان، نیمۀ اول اسفندماه برگزار می‌شود. متقاضیان می‌توانند تا تاریخ سی‌ام آذرماه با مراجعه به سامانۀ visitfarhangi.bmn.ir برای حضور در این برنامه ثبت‌نام کنند.

تاریخ انتشار : 1396/09/27
کد : 75247
تعداد بازدید: 1059