عضو هیئت‌علمی گروه حقوق دانشگاه ایلام:
رعایت اخلاق حرفه‌ای، ضرورت توسعۀ پایدار علمی است

پرویز باقری؛ عضو هیئت‌علمی گروه حقوق دانشگاه ایلام در کارگاه آموزشی «اخلاق حرفه‌­ای و الزامات حقوقی-قانونی در پژوهش‌های دانشگاهی» با اشاره به میزان تولیدات علمی در کشور، رعایت اخلاق حرفه‌ای و آکادمیک را ضرورت توسعۀ پایدار علمی برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛  پرویز باقری؛ عضو هیئت‌علمی گروه حقوق دانشگاه ایلام در کارگاه آموزشی «اخلاق حرفه‌­ای و الزامات حقوقی-قانونی در پژوهش‌های دانشگاهی» با اشاره به میزان تولیدات علمی در کشور، رعایت اخلاق حرفه‌ای و آکادمیک را ضرورت توسعۀ پایدار علمی برشمرد.

باقری در خصوص بایدها و نبایدهای اخلاق پژوهشی، به دو موضوع رفتار نادرست پژوهشی و رفتارهای سؤال‌برانگیز پژوهشی اشاره و مصادیق آنها را تشریح کرد.

وی ضمن تأکید بر رعایت حقوق مؤلف و قوانین مرتبط با آن، حمایت­‌های قانونی بین‌المللی از حقوق مالکیت فکری و همچنین بخش‌نامه جدید وزارت علوم در خصوص تخلفات پژوهشی را به صورت کامل تشریح و به بیان مصداق­‌های تخلف در کارهای پژوهشی پرداخت.

عضو هیئت‌علمی گروه حقوق دانشگاه ایلام با اشاره به تشکیل کمیته بررسی تخلفات پژوهشی، بر لزوم آشنایی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی با بخش‌نامه مذکور و قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، تاکید کرد.

رضا خانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام نیز در این کارگاه آموزشی گفت: اخلاق‌مداری یکی از ارکان اصلی پژوهش و تحقیق دانشگاهی است.

وی افزود: هم‌افزایی آگاهی‌های حقوقی-قانونی سرآمدان، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه ‌ها و مراکز علمی پژوهشی و دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی و همچنین آشنا شدن آنان با الزام ‌های حقوقی پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی پژوهشی، از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه است.

خانی با تأکید بر لزوم تداوم برگزاری دوره‌های آموزشی با محوریت اخلاق حرفه‌ای، اظهار داشت: از جامعۀ علمی و پژوهشگران استان انتظار می‌رود با آگاهی از قوانین و مقررات و با صداقت و امانتداری، نتایج کار خود را منتشر کنند.

لازم به ذکر است، تبیین رابطه حقوق و اخلاق، مفهوم مالکیت معنوی، ضمانت اجراهای قانونی پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی، کارآمدی قوانین موجود در مراحل پیش، حین و پس از ارتکاب جرم تجاوز به حقوق معنوی و مصادیق استفاده از آثار متقلبانه و اعمال مجازات‌ها، از جمله مباحث ارائه شده در این کارگاه بود.

*کارگاه آموزشی «اخلاق حرفه‌­ای و الزامات حقوقی-قانونی در پژوهش‌های دانشگاهی» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام و با همکاری دانشگاه ایلام با حضور جمعی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان، سرآمدان و مستعدان‌برتر برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1396/09/19
کد : 75201
تعداد بازدید: 620