برگزیده جایزه علامه طباطبایی:
در قاموس تحقیق و پژوهش «نشدن» وجود ندارد

پرفسور مهدی باریکانی بر لزوم پاسداشت نخبگی تأکید کرد و گفت: : جامعه سعادتمند، پیشرفته و توسعه­‌یافته، جامعه­ای است که در آن علم گرامی و دارندۀ علم عزیز و با حرمت باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم «تجلیل و تکریم از پرفسور مهدی باریکانی» با حضور استاندار البرز، رؤسای دستگاه­های اجرایی استان و پژوهشگران و فناوران در محل دانشگاه پیام‌نور استان البرز برگزار شد.

پرفسور مهدی باریکانی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و محقق برجستۀ پتروشیمی با بیان اینکه در قاموس تحقیق و پژوهش «نشدن» وجود ندارد، بر لزوم پاسداشت نخبگی تأکید کرد و گفت: فلات بزرگ ایران زمین همواره مهد تربیت و رشد مفاخری همچون خوارزمی، ابن‌سینا، خیام، رازی، میرزاخانی و هزاران چهرۀ برجستۀ دیگر بوده است.

وی افزود: جامعه سعادتمند، پیشرفته و توسعه­‌یافته، جامعه­ای است که در آن علم گرامی و دارندۀ علم عزیز و با حرمت باشد. علم میراثی است که متعلق به تمام جوامع بشری است که می‌توان آن را از هر جا و هر شخصی آموخت.

باریکانی، برنامه‌ریزی، عشق، تلاش، سماجت، تداوم و البته هوش و استعداد را از مهمترین دلایل موفقیت دانست و اظهار داشت: محیط مناسب علمی، وجود زیرساخت‌های لازم، معلمان خوب، ثبات سیاسی، آرامش جامعه و خانواده، شروط دیگر موفقیت در عرصۀ پژوهش هستند.

برگزیدۀ جایزه علامه طباطبایی ادامه داد: با اتکا به پژوهش و تحقیقات می‌توان بر مشکلات جامعه و کشور فائق آمد به شرط آنکه محققان از یأس دور باشند. برای حل مسائل موجود، باید اندیشیدن را یاد گرفت و از تجربیات دیگران بهره برد و در این مسیر، فرد محقق خود را نه‌تنها طلبکار نداند، بلکه با حس دین نسبت به جامعۀ بومی خود فعالیت کند.

وی در پایان تأکید کرد: تفکر و تحقیق ضامن بقا و عزت یک ملت است.

**پرفسور مهدی باریکانی متولد روستای باریکان شهر طالقان، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، برگزیدۀ جایزه علامه طباطبایی، برگزیدۀ جشنوارۀ بین‌المللی خوارزمی، چندین دوره استاد نمونه و کارآفرین برتر کشوری است.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/09/18
کد : 75193
تعداد بازدید: 908