شنبه 10 اسفند 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

ره‌نگاشت راهبردی چندساله 2020 برای نخستین بار به زبان فارسی منتشر شد

برای نخستین بار در کشور، ره نگاشت راهبردی " فوتونیک پیشرانه رشد اقتصادی اروپا"  توسط  ستاد توسعه فناوری های لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، ترجمه و منتشر شد.   

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آماده‌سازی ره نگاشت چندساله راهبردی فوتونیک با حمایت جامعه فوتونیک اروپا و بستر اروپایی فناوری فوتونیک21 انجام‌شده و هدف آن حمایت از راه‌اندازی برنامه مشارکت عمومی - خصوصی در فوتونیک در درون یک چهارچوب تازه بانام افق 2020 است. در طول فرآیند ترسیم ره نگاشت، جامعه فوتونیک و کارگروه فوتونیک 21 به یک گفت‌وگوی نزدیک با کمیسیون فوتونیک اروپا در سطح دبیر کل واردشده‌اند.

بر اساس این گزارش، نقشه راه چندساله راهبردی فوتونیک نتیجه طوفان مغزی و مصاحبه با بیش از 300 خبره از جامعه فوتونیک اروپایی است. این خبرگان چالش‌های کلیدی فوتونیک در پژوهش و نوآوری را همراه با مسائل مربوط به فناوری‌های کلیدی توانمند ساز را تبیین کردند و دریافتند که اروپا باید برای کاربردهای متنوع و فناوری‌های مختلف فوتونیکی سرمایه‌گذاری بیشتری به عمل آورد.

چارچوب ره نگاشت چندساله فوتونیک برای ایجاد راهکارهای فوتونیکی برای چالش‌های عمده اقتصادی اجتماعی اروپا مانند: جامعه روبه پیری، سلامت، کاهش مصرف انرژی، سلامت و امنیت غذایی است. افزون بر این، جامعه فوتونیک اروپایی قصد دارد راهبرد پژوهش و نوآوری تعریف‌شده در این ره نگاشت چندساله را پیاده‌سازی کند. ظهور فوتونیک در اروپا و حرکت آن از یک فعالیت خرد تا یک فناوری کلیدی و تبدیل‌شدن به یکی از مهم‌ترین صنایع آینده، نشان می‌دهد چگونه فوتونیک در مسیر خود قرن 21 را بر مبنای فوتون می‌سازد.

تاریخ انتشار : 1396/09/11
کد : 75156
تعداد بازدید: 702

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601