چالش فناوری ساخت مواد جدید جاذب آلودگی های نفتی برگزار می‌شود

همزمان با همایش ملی زیست فناوری دریا، دانشگاه هرمزگان با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، چالش فناوری ساخت ابرجاذب های جذب کننده آلودگی های نفتی را برگزار می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سالانه ۱۴۰۰۰ هزار حادثه نشت نفت رخ می‌دهد که بسیاری از آن‌ها در ابعاد کوچک و قابل جمع‌آوری هستند اما برخی هم فاجعه بار و آسیب زننده هستند . زمانی که نفت وارد محیط آبی می شود به شکل های متفاوتی از جمله فیزیکی، شیمیایی و فرایندهای زیستی دچار تغییر و تحول شده و بر محیط آبی اثر می گذارند. به محض ورود آلودگی نفتی به محیط‌های آبی، فرآیند تغییرات فیزیکی و شیمیایی آغاز می‌گردد. ورود مواد نفتی به منابع آبی اثرات زیان‌بار کوتاه مدت و بلند مدت متعددی بر زیست‌گاه‌ها و انواع مخلوقات دارد.

ورود نفت به منابع آبی، صدمات و خسارات متعددی را بر محیط زیست انسان‌ها و دیگر جانداران به‌همراه دارد که این مسئله موجب شده تا در مراکز علمی جهان به‌طور مستمر بر روی ساخت موادی برای کاهش و رفع آلودگی نفتی آبها مطالعه و آزمایش کنند تا موادی به تولید برسد که بیشترین بهره‌وری را در این مسئله داشته باشد.

از این رو چالش فناوری ساخت ابرجاذب های جذب کننده آلودگی های نفتی توسط دانشگاه هرمزگان و با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی برگزار می گردد.

دریافت ایده های اولیه این رویداد اول آبان لغایت 15 آذر و داوری اولیه و انتخاب ایده های برگزیده 15 الی 20 آذر می باشد که 3 ایده برگزیده انتخاب و به هر کدام تسهیلات 3 میلیون تومانی جهت ارائه نمونه اولیه اعطا می گردد.

بر اساس این گزارش، جلسه ارایه نمونه و داوری در تاریخ 30 بهمن ماه برگزار خواهد شد و در مراسمی از ایده برتر تقدیر و مبلغ 5 میلیون تومان اهدا می شود.

تاریخ انتشار : 1396/09/07
کد : 75145
تعداد بازدید: 1259