رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) قزوین در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
ایجاد فرصت مطالعاتی صنعتی یک ضرورت دانش‌بنیان است

نائینی با اشاره به لزوم برقراری ارتباط منطقی بین صنعت و دانشگاه، گفت: دانشگاهیان باید در قالب فرصت مطالعاتی به بخش‌های مختلف صنعت وارد شوند.

سید ابوالحسن نائینی؛ رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) قزوین در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم گسترش تحقیقات کاربردی، گفت: برخی از علوم اثرگذاری ملموسی در جامعه دارند و به همین دلیل باید سازوکار مناسب برای توسعۀ تحقیقات در این علوم ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه مقالات علمی کشور به لحاظ علمی سطح خوبی دارند اما در بُعد عملیاتی ضعیف هستند، افزود: علوم کاربردی در تغییر وضعیت و بهبود آن و همچنین ارتقاء کیفیت زندگی اجتماعی در کوتاه‌مدت نقش‌آفرینی بالایی دارند.

نائینی ادامه داد: تحقیقات دانشگاهی خاصه در سطح پایان‌نامه‌ و رساله، باید به سمت ابعاد کاربردی مخصوصاً صنعت حرکت کنند تا علم تولید شده در دانشگاه به چرخۀ تولیدی کشور تزریق شود.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) قزوین اضافه کرد: همچنین تغییر رویه در علوم‌انسانی نیز با توجه به مشکلات و چالش‌‎های فرهنگی و اجتماعی جامعۀ امروز یک ضرورت است.

وی تصریح کرد: علی‌رغم وجود نیاز مبرم به ارتباط دانشگاه و جامعه، متأسفانه سازوکار مناسب برای برقراری ین ارتباط در بسیاری از بخش‌ها وجود ندارد. عدم‌اعتماد برخی صنایع به دانشگاهیان و رغبت کم دانشگاهیان به حضور در بخش عملیاتی و تولیدی از یک سو و فقدان‌سیاست‌های تشویقی برای سوق دادن اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها به سمت تعریف پروژه‌های کاربردی و صنعتی از سوی دیگر، سبب کُند شدن روند حرکتی می‌شود.

نائینی ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و پسادکتری در صنعت را یکی از راه‌های بهبود ارتباط با دانشگاه دانست و اظهار داشت: حضور دانش‌آموختگان و حتی اساتید جوان در صنعت در قالب فرصت‌های مطالعاتی در کنار افزایش چشمگیر بهره‌وری، می‌تواند افق‌های جدیدی رو به جامعۀ علمی باز کند. علاوه بر آن، موفقیت این افراد، زمینه‌ساز اعتماد بیشتر صاحبان صنعت به جامعۀ علمی خواهد شد.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی‌(ره) قزوین ایجاد و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از اقدامات اساسی برای ثروت‌آفرینی علمی قلمداد کرد و یادآور شد: رشد این شرکت‌ها در سال‌های اخیر و افزایش فعالیت مراکز رشد دانشگاهی و استارت‌آپ‌ها، فضای بسیار خوبی را در بین دانشگاهیان ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر لزوم هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادهای استانی و کشوری، گفت: حمایت از اجتماع نخبگانی و تسهیل ورود دانشگاهیان به عرصه‌های تجاری‌سازی و کارآفرینی، وظیفۀ تنها یک نهاد خاص نیست بلکه همۀ مسؤولان باید ظرفیت و داشته‌های خود را برای رسیدن به اهداف تعیین شده در این بخش بکار گیرند و این امر مهم را به عنوان اولویت‌کاری در برنامه‌های نهاد و سازمان خود قرار دهند؛ این موضوع در استان‌ها اهمیت دوچندانی دارد چراکه سبب حفظ و ماندگاری بیشتر نخبگان، متخصصان و محققان در منطقه می‌شود.

نائینی در پایان خاطرنشان کرد: حرکت آغاز شده از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در حوزۀ دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا، بسیار مهم و اثرگذار بوده است اما برای رسیدن به نقطۀمطلوب نیاز است همۀ دستگاه‌ها، فعالیت‌های خود را به نحوی تنظیم کنند که در این مسیر، همراه و یاری‌دهندۀ این دو مجموعه باشند.

 

تاریخ انتشار : 1396/09/05
کد : 75130
تعداد بازدید: 1063