استرس‌های شغلی چه بلایی بر سرمان می‌آورند؟

زماني که ميتوانيد پيش‏بينيها و تحريفهاي غيرمنطقي خود را در مورد اضطراب و استرس شناسايي کنيد، قادر خواهيد بود اين افکار را با افکار مثبت و واقعبينانه جايگزين کنيد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ محققان ميگويند استرس شغلي يا بهطور کلي هر نوع استرسي فقط آزاردهنده نيست، بلکه درست به اندازه دود دست دوم سيگار براي سلامتي خطرناک است. بهخصوص وقتي که ديد منطقي شما به مسائل مختلف را تغيير ميدهد و روي تصميمگيريهايتان اثر منفي ميگذارد. اما اين استرس را چطور ميتوان مهار کرد؟

1. شناسايي افکار منفي: با وجود اينکه اضطراب ميتواند روي تصميمگيريهاي شما اثر منفي داشته باشد، اما واقعيت اين است که رويدادهاي اطراف ما معمولا خطرناک‏تر و شديدتر و جديتر از آن چيزي که واقعا هستند، درک مي‏شوند. بهعنوان مثال، کسي که از نزديک شدن به ديگران ميترسد، بهسختي ميتواند در يک جلسه کاري با کسي دست دهد! و براي انجام همين کار ساده اضطراب و ترس بسيار زيادي را تجربه مي‏کند. فراموش نکنيد که با وجود اين حجم از اضطراب بي‏دليل، به چالش کشيدن افکار منفي و غيرمنطقي کار خيلي راحتي نيست. اما يک روش ساده براي اينکه بتوانيد افکار منفيتان را به چالش بکشيد، اين است که از خودتان بپرسيد وقتي دچار استرس و اضطراب ميشويد، دقيقا چه فکري توي سرتان جريان دارد.

2. به چالش کشيدن افکار منفي: دومين قدم براي مقابله با استرس و اضطراب اين است که ياد بگيريد چطور بايد افکار اضطراب‏زاي خود را مورد ارزيابي قرار دهيد. در اين مرحله بايد از خودتان بپرسيد که چه دليل يا شاهدي براي اين افکار ترسناک يا استرسزا داريد، و سپس باورهايتان را تحليل کنيد. در مرحله بعد بايد واقعيتهايي را که اين باورهاي منفي براي شما ايجاد مي‏کند، مورد ارزيابي قرار دهيد. با اين کار به مرور اهميت و ارزش باورها و افکار منفي از بين مي‏رود و ديگر مانند گذشته نميتواند شما را تحت تاثير قرار دهد.

3. جايگزيني افکار منفي با افکار واقعبينانه: زماني که ميتوانيد پيش‏بينيها و تحريفهاي غيرمنطقي خود را در مورد اضطراب و استرس شناسايي کنيد، قادر خواهيد بود اين افکار را با افکار مثبت و واقعبينانه جايگزين کنيد. در اين مرحله بايد به خودتان اعتماد داشته باشيد و سعي کنيد رويدادها را بدون پيشداوري، مورد ارزيابي قرار دهيد. البته بهتر است اين مرحله را به کمک يکي از دوستان يا همکاران صميميتان انجام دهيد.همانطور که اشاره شد، جايگزيني افکار منفي با نگرش‏هاي مثبت و سازنده کار ساده‏اي نيست، اما فراموش نکنيم که اين کار به مرور قابل انجام است. اغلب افکار منفي بخشي از طرز فکر ما هستند که مدت طولاني با آن زندگي کرديم و طبيعي است که شکستن اين الگوها نياز به تمرين و اراده زيادي دارد.

4. پذيرش بنيادين خود: پذيرش بنيادين يعني پذيرفتن کامل و بدون قيد و شرط چيزي که از عمق وجودتان نشئت ميگيرد. و زماني که اين پذيرش با ذهن و قلب اتفاق مي‏افتد، نبرد شما با زندگي به پايان مي‏رسد و درنتيجه سختي کمتري احساس ميکنيد، چون هر شرايطي را که وجود دارد، دقيقا به همان شکل ميپذيريد و با اين کار آرامش را به زندگي خودتان دعوت مي‏کنيد. براي رسيدن به پذيرش بنيادين بايد ديد جديدي نسبت به خود، ديگران و دنياي اطرافتان داشته باشيد و افکاري مثل «چه ميشد اگر شرايط آنطور بود» را رها کنيد. پذيرش بنيادين يعني رها کردن هرگونه قضاوت و اجتناب از هرگونه چالش و تلاش براي تغيير آن. فقط تصور کنيد که پذيرفتن واقعيت‏هاي زندگي روزمره ما به همان شکلي که هست - نه آنطوري که فکر ميکنيد بايد باشد - چه تاثيري بر آرامش رواني شما دارد و چقدر در برنامهريزي واقعبينانه‏ براي زندگي و کارتان به شما کمک ميکند.

5. خودآرامش‏گري به کمک حواس پنجگانه: بينايي يکي از حواسي است که کمک زيادي در رسيدن شما به آرامش ميکند، چون بخش عمده‏اي از فعاليت مغز انسان را به خودش اختصاص مي‏دهد. بنابراين کاملا طبيعي است که آنچه مي‏بينيم، با توجه به ماهيت و تعريفي که از آن داريم، مي‏تواند تاثير خوب يا بدي روي ذهنمان بگذارد. البته فراموش نکنيم که انتخاب تصاوير آرامشبخش کاملا بستگي به سليقه افراد دارد و بهتر است هر کسي بتواند مجموعه تصاوير لذتبخشي را براي خودش پيدا کند. مثلا ميتوانيد مجلات و کتاب‏هاي مورد علاقهتان را ورق بزنيد و تصاوير زيباي آنها را با دقت تماشا کنيد، يا حتي آن تصويري را که دوست داريد، توي کيف پولتان بگذاريد و هميشه آن را همراه داشته باشيد. تماشاي نقاشي هم يکي از دلپذيرترين تفريحات آرامش‏بخش براي انسان است. پس شايد بد نباشد يک روز در هفته، يا يک روز در ماه، وقتتان را در يک گالري نقاشي بگذرانيد.از طرف ديگر موسيقي آرامشبخش تاثير چشمگيري روي بالا رفتن سطح آرامش رواني دارد. چند دقيقه در روز تلويزيون يا رايانه شخصيتان را خاموش کنيد و روي يک صندلي راحت بنشينيد، چشمهايتان را ببنديد و به دنياي اطرافتان گوش دهيد.مزههاي مختلف هم مي‏توانند هيجانات مختلفي را در شما برانگيزند. براي همين هم هست که شما بايد طعم آرامشبخش خودتان را پيدا کنيد. مثلا خوردن شکلات و آبنبات نعناعي مي‏تواند يک شروع خوب براي اين تمرين باشد، يا نوشيدنيهاي قوي و آرامشبخش مثل قهوه و چاي سبز مي‏تواند تاثير بسيار خوبي روي شما داشته باشد.

حس بويايي قدرت زيادي در فعال کردن خاطرات گذشته دارد. بنابراين در تمرينهاي خود از بوهايي استفاده کنيد که در شما خاطرات خوبي ايجاد ميکند. شايد حتي بد نباشد که در خانه يا محيط کار شمع‏هاي معطر يا عود روشن کنيد، يا گاهي براي خودتان گل‏هاي تازه و خوشبو بخريد.از طرف ديگر، براي آرام شدن به کمک حس لامسه کافي است چند دقيقه زير دوش آب گرم يا سرد قرار بگيريد، چشمانتان را ببنديد و برخورد قطرات آب را روي بدنتان احساس کنيد. فراموش نکنيد که يکي از بهترين روشهاي بالا بردن آرامش و از بين بردن انقباض عضلاني، ماساژ است و بهتر است حداقل هفتهاي يک بار از آن استفاده کنيد. „

 

تاریخ انتشار : 1396/08/27
کد : 75094
تعداد بازدید: 1328