رییس بنیاد نخبگان استان یزد:
ارزش‌افزوده اقتصادی از شاخص‌های ارزیابی اختراع است

مصطفی شاه‌نظری گفت: علاوه بر مبانی علمی و فناورانه اختراع، میزان تازگی و طول عمر فناوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری‎‌سازی، ارزش‌افزوده اقتصادی نیز از مهمترین شاخص‌های ارزیابی اختراع است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مصطفی شاه‌نظری؛ رییس بنیاد نخبگان استان یزد در نشست خبری جشنواره زردکوه، با اشاره به اعلام فراخوان جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش کشور، گفت: بنا بر پهنه‌بندی صورت گرفته در بنیاد ملی نخبگان، استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال‌و‌بختیاری، مرکزی و قم یک پهنه را تشکیل داده و هر سال یکی از این استان‌ها جشنواره رویش را به منظور شناسایی و پشتیبانی از اختراعات برگزیده در پهنه برگزار می‌کنند.

وی با اشاره به شاخصه‌های حضور در این جشنواره، افزود: اختراع‌هایی که بیش از سه سال از تاریخ ثبت آنها نگذشته باشد، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند تا پس از ارزیابی اولیه به صورت حضوری، نمونۀ اولیه محصول خود را ارائه دهند.

شاه‌نظری تصریح کرد: علاوه بر مبانی علمی و فناورانه اختراع، میزان تازگی و طول عمر فناوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری‎‌سازی و ارزش‌افزوده اقتصادی نیز از مهمترین شاخص‌های ارزیابی اختراع است.

رییس بنیاد نخبگان استان یزد درمورد تسهیلات مربوط به اختراعات برگزیده، اظهار داشت: اختراعاتی که در این جشنواره برگزیده شوند، به‌عنوان اختراع سطح سه محسوب شده و جوایز نقدی به آنها تعلق می‌گیرد. همچنین تسهیلات مالی برای تأسیس شرکت در زمینه اختراع، کسب مجوز و استانداردها و نیز تدوین نسخه تجاری‌سازی جهت تکمیل اختراع در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: کسانی که اختراعشان برگزیده می‌شود می‌توانند از امتیاز آن جهت بهره‌مندی از برخی دیگر از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان یزد در بخش پایانی با اشاره به اختراعات سطح دو، اظهار کرد: مخترعی که بتواند شرکتی در راستای تولید صنعتی اختراع خود، راه‌اندازی کرده و مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کنند، به‌عنوان مخترع سطح 2 شناخته شده و از جایزه نقدی و همچنین تسهیلات مالی نیز بهره‌مند می‌شود.

جشنواره منطقه‌ای اختراعات و ابتکارات رویش به میزبانی استان یزد و با حضور مخترعان کشور خاصه استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال‌و‌بختیاری، مرکزی و قم برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است، جشنواره در 22 و23 آذر ماه در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد. مخترعان واجدالشرایط تا چهارم آذر فرصت دارند با مراجعه به سامانۀ yazd.bmn.ir  برای حضور در این جشنواره ثبت‌نام کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن38262090 تماس بگیرند.

 

تاریخ انتشار : 1396/08/27
کد : 75092
تعداد بازدید: 1283