در سمنان/
کارگاه ترسیم نقشه مفهومی برگزار شد

کارگاه آموزشی «ترسیم نقشه مفهومی (Conceptual map) با رویکرد مهارت‌های حل مسئله در حوزه پزشکی» برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برنامه‌های فرهنگی مصوب، بنیاد نخبگان استان سمنان، کارگاه آموزشی «ترسیم نقشه مفهومی          (Conceptual map) با رویکرد مهارت­های حل مسئله در حوزه پزشکی» برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، پازکی؛ مدیر مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه علوم‌پزشکی سمنان، گفت: زمانیکه نقشه مفهومی به عنوان ابزار آموزشی استفاده شود، مفاهیم بیشتر و گسترده‌تری به صورت خودکار وارد حیطه آموزش می‌شوند.

وی افزود: در واقع رویکرد این روش، حرکت از داشته‌ها به سمت ناشناخته‌ها است و باعث می‌شود مفاهیم جدیدتری هم مورد توجه قرار گیرند.

پازکی ادامه داد: کاربست نقشه مفهومی، یکی از راهبردهای آموزشی خلاق در علوم پزشکی است.

در ادامه منوچهر صفری؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی سمنان ضمن بیان مفاهیم و تعاریف نقشه‌کشی مفهومی، به بیان مزیت‌های آن پرداخت و گفت: نقشه مفهومی ارتباط منطقی بین عناصر را نشان می‌دهد و هدف از یادگیری به روش نقشه‌کشی، تکمیل دانش فراموش شده، روشن ساختن دانش موجود، درک ارتباطات و ارتقای فکر انتقادی است.

وی تصریح کرد: زمان آن رسیده تا استفاده سازمان‌یافته از این ابزار، مورد توجه مدرسین و دانشجویان قرار گیرد و بی‌شک جذابیتی که در استفاده از این روش وجود دارد، می‌توا‌ند به عنوان انگیزه‌ای برای فراگیر شدن استفاده از این ابزار، عمل کند.

لازم به ذکر است، در پایان این کارگاه، نشست پرسش و پاسخ برگزار شد. تعریف نقشۀ مفهومی و هدف از ترسیم آن، بیان موارد کاربرد نقشه مفهومی و همچنین بیان ابزارها و نرم­‌افزارهای ترسیم نقشه مفهومی از مهمترین سرفصل‌های این کارگاه بود.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/08/27
کد : 75091
تعداد بازدید: 1062