توسط متخصصان کشور/
گام‌ها برای راه‌اندازی منظومه ماهواره‌ای ایران برداشته شد

امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان کشور در حال بررسی است تا در زمینه راه اندازی منظومه ماهواره‌ای کشورمان اقداماتی انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ امکان سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان مرکز تحقیقات مخابرات ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و صنایع الکترونیک ایران در حال بررسی است.

بر اساس این گزارش، ایران پس از سال 2009 به جمع پرتاب کننده های ماهواره پیوست و تا کنون با تلاش متخصصان داخلی به دستاوردهای خوبی نیز در این حوزه دست یافته است. اخیرا ایجاد منظومه مخابراتی از ماهواره کوچک در مدار 500 تا 700 کیلومتر و کارکرد معادل آن با ماهواره ای که در مدار زمین آهنگ قرار می گیرد به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در چنین حالتی جای گرفتن ماهواره ها در مدار غیر زمین آهنگ فرصتی را فراهم می کند تا از پتانسیل های کشورمان در این زمینه استفاده کنیم. حوزه نفت و گاز در کشور یکی از استفاده کنندگان اصلی ماهواره های مخابراتی غیر زمین آهنگ است بنابراین این امکان سنجی با محوریت حل این نیاز مورد بررسی قرار گرفت.

ایران بیش از 80 درصد کل فناوری های منظومه ماهواره ای در لایه 500 تا 700 کیلومتر را در دست دارد. بنابراین این پروژه در چند فاز اجرایی می شود و 60 تا 140 ماهواره در این منظومه قرار می گیرد و نخستین ماهواره برای منظومه 70 ساختش به اتمام رسیده و در فاز اول وارد مدار می شود.

تاریخ انتشار : 1396/08/23
کد : 75074
تعداد بازدید: 1087