قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان:
طرح شهید احمدی‌روشن در امتداد اقتصاد مقاومتی است

نشست «هم‌اندیشی طرح توانمندسازی نخبگان و استعدادهای‌برتر» با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‎رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست «هم‌اندیشی طرح توانمندسازی نخبگان و استعدادهای‌برتر» با هدف ارائه الگویی برای توانمندسازی نخبگان با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان و جمعی از صاحبان صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان موفق و همچنین اساتید دانشگاهی به همت بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی برگزار شد.

در این نشست، دکتر محمود سعادت‌فومنی؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن تعریف استعداد‌برتر، افراد را به سه گروه مستعد، صاحب‌نظر و اثرگذار تقسیم کرد.

وی با اشاره به لزوم برقراری ارتباط میان مستعدان، صاحب‌نظران و اثرگذاران، افزود: متاسفانه گاهی مستعدان بر اساس شرایط و جو جامعه، از مسیر منحرف می‌شوند و نمی‌توانند استعدادهای خود را شکوفا کرده و خدمات موثری ارائه دهند.

سعادت‌فومنی در بخشی دیگر به تشریح «طرح شهید احمدی‌روشن» پرداخت و گفت: اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است که باید بر اساس اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرد؛ طرح شهید احمدی‌روشن در همین بستر طراحی شده است.

وی آموزش و توانمندسازی دانشجویان مستعد برای حل یک مسئله، هدایت مستعدان در جهت شناسایی و حل مسائل کشور، رصد پویا و مستمر مستعدان ضمن یک فعالیت واقعی، ایجاد شبکۀ دانشجویان مستعد و افزایش اعتماد دانشگاه‌های اجرایی، مراکز علمی و بخش‌خصوصی به اجتماعات نخبگانی را از مهمترین اهداف طرح احمدی روشن برشمرد.

در بخش دیگری از این مراسم، سیدرضا احمدی‌زاده؛ رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال اجتماع نخبگان بومی استان، گفت: بر اساس نتایج طرح پایش و پالایش نخبگان که برای اولین‌بار در خراسان‌رضوی صورت گرفت، بسترسازی و فراهم آوردن شرایط مورد نیاز نخبگان در داخل کشور، مهمترین راه حل نگه‌داشت نخبگان و جلوگیری از خروج آنان است.

وی افزود: بر اساس بازدیدهای متعددی که از صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان در نیمۀ اول سال جاری صورت گرفت، کارگروهی تخصصی برای استفاده از تجربیات و داشته‌های شرکت‌های موفق تشکیل شد تا از این طریق بتوان مسیر ورود اجتماع نخبگانی به مسیر دانش‌بنیان را تسریع کرد.

حاج رضاپور؛ مدیر گروه کارخانجات خوش‌فرم‌طوس نیز در پایان این نشست، گفت: برای توانمندسازی اجتماع نخبگانی، باید الگوی موفقی ارائه شود و با آگاهی‌بخشی به آنان درخصوص هویت ملی و اجتماعی کشور و همچنین فراهم‌کردن امکانات لازم، از مهاجرت آنان پیشگیری کرد.

 

تاریخ انتشار : 1396/08/15
کد : 75020
تعداد بازدید: 2665