در تبریز/
بزرگداشت «مقام علامه ‌جعفری(ره)» برگزار می‌شود

«بزرگداشت مقام علامه ‌جعفری(ره)» به همراه «همایش ملی هنر اسلامی و مبانی فلسفی از منظر علامه جعفری (ره)» برگزار می‌شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کنگرۀ «بزرگداشت مقام علامه ‌جعفری(ره)» به همراه «همایش ملی هنر اسلامی و مبانی فلسفی از منظر علامه جعفری (ره)» با همکاری بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود.


این مراسم، در روزهای 24 و 25 آبان‌ماه، در محل مصلای بزرگ امام‌خمینی (ره) برگزار می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانۀ
honar.elmvadin.ir برای حضور در این مراسم ثبت‌نام کنند.

استاد علامه محمدتقی جعفری؛ در سال 1304 خورشیدی در شهر تبریز متولد شد و پس از تحصیلات عالیه علوم اسلامی در شهر تبریز، تهران، قم و نجف اشرف در محضر آیات عظام، میرزا فتاح شهیدی، شیخ محمدرضا تنکابنی، شیخ کاظم شیرازی، سید عبدالهادی شیرازی، سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم کسب فیض کرد.

از آثار این فیلسوف برجسته، ترجمه و شرح نهج‌البلاغه در 27 جلد به زبان فارسی است. علاوه بر آن تاکنون بیش از هشتاد اثر از این عالم مولوی‌شناس به طبع رسیده است و چاپ بعضی از آنان همچون شرح مثنوی در 15 جلد بارها تجدیدچاپ شده است.

دیگر کتاب‌های ایشان در زمینه‌های فقه، علوم‌سیاسی، روان‌شناسی، علوم‌تربیتی، معارف‌اسلامی، نظریۀ زیبایی و هنر در اسلام، مباحث فلسفی و کلامی، مشحون از آرا و نظریات ابتکاری و بدیع است.

تاکنون ده‌ها نویسنده، استاد و محقق و متفکر از سراسر جهان با ایشان مذاکرات علمی داشته‌اند که بیش از 50 عدد از این مذاکرات در کتابی با عنوان «تکاپوی اندیشه‌ها» منتشر شده است.

لازم به ذکر است، مکاتبات علمی علامه جعفری با برتراند راسل؛ فیلسوف شهیر انگلیسی در برخی از کتاب‌های ایشان نظیر نقد و بررسی افکار راسل، توضیح و بررسی مصاحبه راسل‌ـ وایت مکرر به چاپ رسیده است. همچنین کتابی با عنوان «بررسی و نقد سرگذشت اندیشه‌ها» حاوی تحلیل و نقد نظریات آلفرد نورث وایتهد؛ پدر منطق ریاضی که یکی از بزرگترین فلاسفه اروپا است، چاپ و منتشر شده است.
تاریخ انتشار : 1396/08/08
کد : 74980
تعداد بازدید: 1316