در جلسه کارگروه تخصصی گیاهان‌دارویی گلستان مطرح شد:
تمرکز بر طرح‌های دانش‌بنیانِ اشتغال‌زا یک ضرورت است

دومین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان‌دارویی بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دومین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان‌دارویی استان گلستان با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

در این نشست، ابوالقاسم خزاعیان؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان ضمن بر شمردن برخی از امکانات و تسهیلات اجرایی در سطح استان، ارائه پیشنهادات اجرایی در جهت استفاده از این ظرفیت‌ها را الزامی دانست.

وی با تأکید بر معرفی پتانسیل‌ها و اقدامات صورت‌گرفته در استان در حوزه گیاهان‌دارویی، افزود: برگزاری سلسله نشست‌هایی با موضوع معرفی ظرفیت‌های موجود در مجموعه‌های دولتی و خصوصی با حضور فعالان این حوزه، می‌تواند علاوه بر شناسایی ظرفیت‌ها، به مشارکت بیشتر علاقمندان و سرمایه‌گذاران و ایجاد ظرفیت‌های جدید در این حوزه کمک کند.

در ادامه، خدایار همتی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان با اشاره به وجود کارگروه‌های متعدد گیاهان‌دارویی در استان، بر لزوم ایجاد سازوکاری در جهت سامان‌دهی فعالیت‌های در حال انجام در استان تأکید کرد و اظهار داشت: با توجه به جایگاه ویژه بنیاد نخبگان در استان و نقش فراسازمانی آن، می‌توان از ظرفیت کارگروه تشکیل شده در این بنیاد، جهت ایجاد هماهنگی بین سایر کارگروه‌ها استفاده کرد.

در ادامه این جلسه، اعضای کارگروه تخصصی گیاهان‌داوریی به ارائه نقطه‌نظرات خود پرداختند و پیشنهادات ارائه‌شده را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

تمرکز بر طرح‌های دانش‌بنیانی اشتغال‌زا، معرفی چند گیاه دارویی به‌عنوان گیاه‌دارویی شاخص استان با توجه به ارزش فرآورده‌های تولیدی و اقتصادی، سامان‌دهی مراکز و نحوۀ عرضۀ گیاهان‌دارویی و همچنین ارائه راهکارهایی جهت جلوگیری از آسیب‌های وارده به منابع‌طبیعی با گسترش مسیر زراعت گیاهان‌دارویی، از جمله پیشنهادات مطرح شده در این جلسه بودند.

لازم به ذکر است، برگزاری نشست نخبگانی با حضور اساتید جوان و فعالان در جهت معرفی ظرفیت‌های استان با همکاری اتاق بازرگانی گرگان و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در آبان ماه سال جاری و همچنین تهیۀ نقشۀراه برای اداره امور کارگروه از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

 

تاریخ انتشار : 1396/08/06
کد : 74967
تعداد بازدید: 959