با حمایت معاونت علمی انجام می‌شود/
برگزاری مسابقه استفاده از ربات برای تحول در شست و شوی شیشه‌ برج‌های بلند

شستشوی سریع، ایمن و کم‌هزینه شیشه‌ها، نیاز امروز ساختمان‌های بلندمرتبه است. به همین منظور مسابقه ربات‌های شست و شوی شیشه های بلند با حمایت معاونت علمی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در حال حاضر در کشور با وجود گسترش استفاده از نمای شیشه‌ای، به دلیل عدم وجود ربات شستشو دهنده‌ی شیشه‌های ساختمان‌های بلندمرتبه، تمامی نماهای شیشه‌ای با استفاده از نیروی انسانی شسته می‌شوند.


اما با توجه به هزینه‌های جانی، مالی و زمانی بسیار این کار، کشور در آینده‌ی نزدیک، به سمت استفاده از فناوری انحصاری شرکت‌های خارجی ارائه‌دهنده این خدمات خواهد رفت.

فناوری‌ای که یا به‌صورت خدمات انحصاری در ایران ارائه خواهد شد و یا به صورت فروش ربات موردنظر، اما با قیمت بسیار بالا انجام خواهد گرفت.

به همین دلیل اصلی‌ترین هدف برگزاری این مسابقه، ایجاد انگیزه و بستر لازم جهت طراحی و ساخت انواع این ربات‌ها در کشور می‌باشد. قابل‌ذکر است که بازار این محصول، محدود به داخل کشور نشده و با توجه به تعداد بسیار زیاد برج‌های شیشه‌ای در کشورهای همسایه، می‌تواند بازارهای منطقه‌ای و جهانی را در برگیرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که ربات ساخته شده در این مسابقه، علاوه بر شستشوی شیشه‌های ساختمان‌های مورد نظر در پارک پردیس معاونت علمی، می‌تواند خدمات خود را به طور عمومی به همه متقاضیان این خدمت، ارائه دهد؛ که هریک از برج‌ها و ساختمان‌های با نمای شیشه‌ای و یا قسمتی شیشه‌ای، می‌توانند از این خدمت نوین استفاده کنند.

شستشوی ایمن، کم هزینه، سریع و تمیز ربات شیشه شوی، بهترین جایگزین شستشوی فعلی شیشه‌ها توسط نیروی انسانی، آن هم با خطرات زیاد، هزینه بالا و مدت زمان طولانی خواهد بود. کسب و کاری که آینده بسیار روشن و سودآوری را در انتظار دارد.

برگزاری مسابقات هدفمند نوآورانه، یکی از جدیدترین مدل‌های موجود جهت یافتن بهترین راه حل برای مسئله‌ای خاص از مسائل موجود در ایران و جهان است.

این مدل که خود بستری باز برای حل نوآورانه مسائل است، به عنوان مدلی پیشرو در حرکت‌های نوآورانه شناخته شده است. مدلی که تاکنون توانسته در مدت زمان شروع فعالیت خود در ایران که قدمت آن به بیش از 3 سال نیز نمی‌رسد، چالش‌ها و مشکلات مختلفی را در بستر مسابقه در معرض رقابت تیم‌های متخصص مختلف قرار دهد و برای آن‌ها راه حل‌هایی درخور بیابد.

یکی از بزرگ‌ترین مسابقات در دست اقدام، مسابقه ربات شیشه شوی ساختمان‌های بلندمرتبه است. مسابقه‌ای که به سفارش پارک فناوری پردیس معاونت علمی در آستانه ثبت‌نام و برگزاری قرار دارد.

این مسابقه با حمایت معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و نیز مؤسسه دانش بنیان برکت برنامه‌ریزی‌شده است.

پیش ثبت نام آن از اواسط مهر ماه آغاز و تا اواخر آن ادامه خواهد داشت. همچنین اواسط آبان، ثبت نام اصلی این مسابقه دو مرحله‌ای آغاز خواهد شد.

مدت‌زمان پیش‌بینی‌شده برای به سرانجام رسیدن این مسابقه، حدود 10 ماه است. در این مدت کمیته داوری متشکل از اساتید به نام در حوزه رباتیک از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر از این مسابقه نوآورانه پشتیبانی علمی و فنی خواهند کرد.

تیم برگزاری مسابقه نیز، متشکل از مهندسین دانش‌آموخته مرتبط با حوزه رباتیک از بهترین دانشگاه‌های ایران است.

جوایز ویژه این مسابقه که مجموع آن به 300 میلیون تومان می‌رسد، خود نویدبخش حضور فعال تیم‌های برتر و گوناگون رباتیک کشور در این مسابقه است. جوایز ویژه‌ای که این مسابقه در بر دارد، جایزه نقدی 100 میلیون تومانی و هم‌چنین جایزه تضمین قرارداد خرید خدمات به مبلغ 200 میلیون تومان از تیم برنده توسط پارک علم و فناوری پردیس معاونت علمی است.

مسابقه ربات شیشه شوی به سفارش پارک فناوری پردیس معاونت علمی، با نظارت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و با حمایت این معاونت و موسسه دانش‌بنیان برکت برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار : 1396/08/03
کد : 74959
تعداد بازدید: 1242