همایش بین‌المللی «بزرگداشت علامه اقبال لاهوری» برگزار می‌شود

دومین «همایش بین‌المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری» با همکاری بنیاد نخبگان استان سیستان‌وبلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دومین «همایش بین‌المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری» با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان و بنیاد نخبگان استان برگزار می‌شود.

محمد اقبال لاهوری (علامه اقبال)؛ شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفکر مسلمان پاکستانی بود که اشعار زیادی نیز به زبان‌های فارسی و اردو سروده‌است. اقبال، نخستین کسی بود که ایدۀ یک کشور مستقل را برای مسلمانان هند مطرح کرد که در نهایت منجر به ایجاد کشور پاکستان شد. اقبال در این کشور به طور رسمی «شاعر ملی» خوانده می‌شود.

اقبال در سیالکوت، که امروزه در ایالت پنجاب پاکستان واقع شده‌است، به دنیا آمد. نیاکان او از قبیله سپروی برهمنان کشمیر بودند و در سده هفدهم میلادی، حدود دویست سال پیش از تولد او، اسلام آورده بودند. پدر او مسلمانی دیندار بود. اقبال قرآن را در یکی از مساجد سیالکوت آموخت و دوران راهنمایی و دبیرستان خود را در کالج میسیونری اسکاتلند گذراند. تحصیلات او در رشته فلسفه در دانشگاه لاهور آغاز شد و مدرک کارشناسی ارشد فلسفه را در سال ۱۸۹۹م با رتبه اول از دانشگاه پنجاب دریافت کرد. وی پس از آن از دانشگاه کمبریج و دانشگاه مونیخ مدرک دکترای خود را در رشتۀ فلسفه گرفت.

لازم به ذکر است، دومین «همایش بین‌المللی بزرگداشت علامه اقبال لاهوری»، دهم و یازدهم آبان‌ماه در دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار می‌شود.

 

تاریخ انتشار : 1396/08/02
کد : 74946
تعداد بازدید: 1189