چگونگی حمایت‌ برای توسعه علوم شناختی تشریح شد

حمایت از دانشجویان دوره دکتری جهت شرکت در کنگره‌های معتبر، حمایت از دانشجویان برای انجام رساله دکتری زیر نظر مشترک اساتید برجسته داخلی و خارجی و گذراندن دوره‌های آموزشی اساتید در خارج از کشور از برنامه‌های توسعه علوم شناختی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی درباره برنامه های این ستاد به منظور توسعه علوم شناختی اظهار داشت: ستاد برنامه های متنوعی در سطوح دانش آموزی و دانشجویی دارد، چرا که آشنایی با این حوزه خصوصا در دوران دانش آموزی و دانشجویی نقش مهمی را در توسعه نیروی انسانی برای آینده ایفا خواهد کرد. در این زمینه می توان به برگزاری دوره های ترویجی و آموزشی مختلف در دانشگاه ها اشاره کرد. در این دوره ها زمینه آشنایی دانش¬آموزان و دانشجویان با حوزه علوم شناختی فراهم می شود تا آگاهانه گرایش آینده خود برای ادامه تحصیل را انتخاب کنند.

خرازی درباره دیگر برنامه‌های ستاد در زمینه توسعه حوزه شناختی گفت: حمایت ستاد از دانشجویان دوره دکتری جهت شرکت در کنگره های معتبر، حمایت از دانشجویان برای انجام رساله دکتری خود زیر نظر مشترک اساتید برجسته داخلی خارجی و گذراندن دوره های آموزشی اساتید در خارج از کشور از دیگر برنامه های ستاد است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی تعامل متخصصان حوزه های مختلف علمی را از ویژگی های علوم شناختی ذکر کرد و ادامه داد: اجرای تحقیقات پیشتاز گروهی در حوزه شناختی یکی از لوازم توسعه این دانش و فناوری است و در حال حاضر نیز اساتید و متخصصانی که در مرزهای دانش مشغول تحقیق هستند با تشکیل گروهی متشکل از متخصصان رشته-های ذیربط کار خود را پیش میبرند و ستاد نیز خود را موظف می¬داند به عنوان یک اولویت از طرح های پیشتاز گروهی که در آن متخصصان رشته¬های مختلف گرد هم جمع شده باشند حمایت کند. 

خرازی همچنین به تامین زیرساخت های لازم در کشور برای انجام تحقیق در حوزه شناختی اشاره کرد و گفت: محققان برای انجام تحقیقات خود نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی هستند و ستاد در این راستا از تجهیز آزمایشگاه¬های دانشگاهی برای انجام پروژه‌های مصوب حمایت می¬کند. راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز نیز از دیگر اقداماتی است که برای رفع نیازهای محققان کشور به تجهیزات آزمایشگاهی انجام گرفته است.

وی همچنین بیان کرد: ستاد علوم شناختی با روش های مختلف برنامه توسعه این حوزه را در دستور کار خود دارد و خوشبختانه در اساتید، دانشجویان و دانش آموزان انگیزه فراوانی برای فعالیت در این حوزه وجود دارد و این مسئله نشان می دهد که استعدادهای سرشاری در کشور ما وجود دارد که اگر مورد حمایت قرار گیرد و زیرساختهای آن فراهم شود می توان در این حوزه نیز همچون سایر حوزه های علمی به پیشرفت های قابل توجهی نایل آییم .

تاریخ انتشار : 1396/08/01
کد : 74943
تعداد بازدید: 913