با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در شیراز/
​جشنوارۀ پایانی مدارس‌فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی برگزار شد

جشنوارۀ پایانی مدارس‌فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جشنوارۀ پایانی مدارس‌فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی با حضور دکتر سعادت‎‌فومنی؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، رئیس بنیاد نخبگان استان فارس و اعضای مجمع خیّران  فارس در شیراز برگزار شد.

در این مراسم، حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با اشاره به تاریخچۀ مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی، گفت: بنیاد نخبگان استان از تابستان سال 1394، تدوین و اجرای برنامه‌هایی در مسیر تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان را در دستور کار قرار داده و به شیوه‌ای متفاوت این برنامه‌ها را اجرا کرده است.

وی افزود: آفرینندگی در علم، هنر، ادبیات و دیگر جنبه‌های فرهنگ و تمدن همواره مورد توجه بوده است و توانایی در آفرینندگی و نوآوری جز با بروز خلاقیت در افراد و بهره‌گیری از آن به عنوان یک مهارت پایه امکان‌پذیر نیست.

شریف ادامه داد: در دنیای امروز، نیز که علم مهمترین ابزار قدرت و پیشرفت در همۀ عرصه‌های جهانی است، توجه به تولید علم بیش از گذشته در دستورکار جوامع قرار گرفته که در این مسیر، تولید علمِ قدرت‌آفرین بدون بهره بردن از خلاقیت، قطعاً امکان‌پذیر نیست.

رئیس بنیاد نخبگان فارس اظهار داشت: اگرچه تولید علم در دانشگاه صورت می‌گیرد، اما مقدمات آن در سال‌های پایه آموزش بنا گذاشته می‌شود. به بیان دیگر، آموزش دانشگاهی، مبتنی بر خلاقیت شکوفا‌شده در دوران مدرسه است که به شکل‌گیری ایده‌های نو و تولید علم منجر می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت پرورش دانش‌آموختگان واجد صلاحیت‌های گوناگون اعم از علمی، اخلاقی و فرهنگی و با توجه به نیاز جامعۀ اسلامی ایران به استفاده بهینه از ظرفیت نیروی‌انسانی متخصص، توسعۀ تفکر خلاق در تمام عرصه‌ها ضرورت می‌یابد و در کنار این موضوع، لزوم ایجاد فضای انگیزشی برای دانش‌آموزان به منظور ظهور و بروز استعدادهایشان و همچنین زمینه‌سازی برای اثرگذاری نخبگان و استعدادهای‌برتر در جامعه، بنیاد نخبگان فارس تصمیم گرفت با همکاری و مشارکت تعدادی از مستعدان‌برتر بومی،  طرحی بدیع را در این حوزه تدوین کند.

وی افزود: پس از مطالعات و بررسی‌های لازم طرح «مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی» تهیه شد تا از طریق آن انتقال مفاهیمی از جمله تفکر خلاق و روش‌های تقویت خلاقیت، کارِ گروهی، تعریف و حل مسئله، تفکر تحلیلی و تصمیم‌گیری منطقی و همچنین آشنایی با پژوهش و گزارش‌نویسی علمی را دنبال کند.

رئیس بنیاد نخبگان فارس تصریح کرد: این طرح در طول یک سال تحصیلی، در 4 مرحله و در قالب برنامه‌های 2 تا 3 روزه برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه تحصیلی برنامه‌ریزی شده و مفاهیم مورد نظر از طریق برگزاری کارگاه‌‎های مفرّح، بازی‌ها و مسابقات خلاق، بازدیدهای علمی و همچنین نشست دانش‌آموزان با نخبگان و استعدادهای‌برتر به مخاطب منتقل می‌شود. تمام برنامه‌ریزی و اجرای این برنامه، توسط استعدادهای‌برتر علاقمند و متخصص در این حوزه صورت می‌گیرد و بنیاد نخبگان استان صرفاً به عنوان بستر ساز، ناظر و راهبر در کلیۀ فرآیندها حضور دارد.

شریف با اشاره به برگزاری جشنوارۀ پایانی مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی، گفت: این بنیاد طی دو سال گذشته در نقاط مختلف استان اقدام به برگزاری مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی کرده است. اولین جشنوارۀ پایانی مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی (مرحلۀ چهارم مدارس) با حضور 85 دانش‌آموز برگزیده از میان 850 دانش‌آموز که سه مرحله مدارس را با موفقیت گذرانده‌اند، از 18 تا 21 مهرماه برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در این جشنواره، دانش‌آموزان به دفاع از پروژه‌های علمی، پژوهشی و هنری که انجام داده‌اند، پرداختند و پس از داوری، نتایج این جشنواره اعلام شد. برگزیدگان این جشنواره، از طرف مجمع خیّران فارس، بورس تحصیلی یکساله دریافت خواهند کرد.

شریف افزود: : تعداد 32 نفر از شرکت‌کنندگان در این جشنواره با کسب مقام اول، از طرف مجمع خیّران  فارس بورس تحصیلی «امید» را به مدت یک سال دریافت خواهند کرد. همچنین این دانش‌آموزان به عنوان سفیر بنیاد نخبگان استان فارس در مناطق خود انتخاب شده و مشاوره‌های علمی و تحصیلی دریافت خواهند کرد. تعدادی از برگزیدگان این مرحله، از دانش‌آموزان مستعد تحت پوشش سازمان بهزیستی فارس هستند که با همکاری این سازمان شناسایی شدند و در مدارس فصلی خلاقیت شرکت کردند. 

رئیس بنیاد نخبگان فارس در پایان خاطرنشان کرد: در جهت تکمیل آموزش‌های دانش‌آموزان، چندین کارگاه با عناوین «ثبت اختراع»، «هنر گفت‌وگو»، «مدیریت زمان»، «چگونه علمی بحث کنیم؟»، «کارگاه تفکر طراحی؛ رویکردی خلاقانه در حل مسأله»، «تفکر انتقادی» و «کارگاه قصه درمانی؛ قصه‌های قدیمی به چه دردی می‌خورند؟» برای دانش آموزان برگزار شد.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/07/23
کد : 74887
تعداد بازدید: 1092