نشست هم‌اندیشی سفیران مصطفی(ص) با دانشجویان جهان اسلام برگزار شد

نشست هم‌اندیشی سفیران مصطفی(ص) با حضور دانشجویانی از جمله عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، نیجریه، پاکستان، بنگلادش، هند، استرالیا، اتیوپی، غنا و صربستان در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) و رئیس پارک فناوری پردیس معاونت علمی در نشست هم اندیشی سفیران مصطفی(ص) با دانشجویان جهان اسلام ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان جهان اسلام گفت: پارک های فناوری به نوعی یک شهرک علمی هستند که موسسات تحقیقاتی و فناوری در آن ها فعالیت می کنند. این نوع پارک ها در بسیاری از کشورها وجود دارد.

رئیس پارک فناوری در ادامه بیان کرد: حدود 15 سال از عمر پارک فناوری پردیس می‌گذرد که بیش از 200 شرکت فناور در این مجموعه وجود داشته و فعالیت های علمی و فناوری انجام می دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به یکی از پروژه های در حال برگزاری پارک فناوری پردیس اشاره کرد و گفت: امروز شما دانشجویان جهان اسلام با بخش دیگری از فعالیت های این پارک تحت عنوان جایزه مصطفی(ص) آشنا خواهید شد. در این جایزه فعالیت های متعددی در سطح های دانش آموزی، دانشجویی و دانشمندان جهان اسلام صورت گرفته است.

در ادامه امین رضا خالقیان مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس معاونت علمی گفت: پارک فناوری پردیس مجموعه ای است که شما دانشجویان جهان اسلام می توانید در آینده به آن به عنوان گزینه ای برای موقعیت شغلی خود فکر کنید.

حسین احمدی معاون بین الملل مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از این نشست بیان کرد: در ایران در حوزه علم و فناوری مجموعه های متفاوتی فعالیت می کنند. بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان در ایران در حال فعالیت هستند و کمک هایی به این شرکت ها در خصوص ورود به بازار داخلی و بین المللی می‌شود. 

وی ادامه داد: ایران بیشترین مقالات را در حوزه فناوری منتشر کرده و رتبه ما در بخش نانو در سال 2016 به مقام ششم رسیده است.

سیدعلی عمرانی رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) به نقش جوایز علمی دنیا در توسعه علم و فناوری پرداخت و گفت: ایجاد شبکه همکاری از مهم ترین برنامه های جوایز علمی دنیا است و جایزه فقط به افرادی اعطا می شود که اثر برجسته ای را انجام داده اند.

رئیس کار گروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) ادامه داد: چشم انداز جایزه مصطفی(ص) ارتقا سطح امنیت، صلح، رفاه و سلامت جامعه بشری است و ماموریت این جایزه توسعه علم و فناوری در کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی است.

وی بیان کرد: جایزه مصطفی(ص) این افتخار را دارد که از افراد مختلف در جهان اسلام در شورای سیاست گذاری خود بهره مند شده است.

عمرانی گفت: هفت نفر داور در سطح بین المللی به داوری آثار برگزیده جایزه مصطفی(ص) می پردازند که در نتیجه به عموم معرفی می شود که باید آثار برتر در زندگی بشر تاثیرگذار باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تامین منابع مالی جایزه مصطفی(ص) از طریق وقف علم و فناوری صورت می گیرد.

همچنین در نوبت عصر جلسه ای تحت عنوان «همفکری برای پیشرفت» به همراه پرسش و پاسخ تشکیل شد که در آن، دانشجویان به بررسی چگونگی بهبود تعامل ها و همکاری با دانشگاه و مراکز علمی کشورهای اسلامی پرداختند.

سلسله نشست های سفیران مصطفی(ص) با اهدافی همچون آشنایی بیشتر جامعه علمی با فعالیت‌های جایزه مصطفی(ص) و توسعه علم و فناوری در جهان اسلام، بررسی راهکارهای بهره‌برداری موثر از شبکه علمی دانشمندان جهان اسلام توسط مجامع علمی و ایجاد ارتباط دانش پژوهان جوان و دانشجویان مجامع علمی با دانشمندان برجسته جهان اسلام برگزار می‌شود.

جایزه مصطفی(ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. جایزه مصطفی(ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از  برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

بر اساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است

تاریخ انتشار : 1396/07/18
کد : 74860
تعداد بازدید: 785