عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهرکرد:
حل مسائل فردی و اجتماعی در گرو کسب «مهارت زندگی» است

ربیعی با اشاره به لزوم افزایش مهارت اجتماع نخبگانی در حل مسئله، گفت: اگر مشکلات حل‌نشده باقی بمانند، آسیب‌های عديده‌اي را براي جامعه در پي خواهند داشت؛ كه علت اصلي آن فقدان مهارت زندگي است در حالی که كسب اين مهارت مشكل نيست و نيازمند آموزش و تمرين است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ محمد ربيعي؛ عضو هيئت‌علمي گروه روانشناسي و مشاوره دانشگاه شهركرد، گفت: میزان خوشحالی و موفقیت فرد در زندگی، تا حد زیادی به توانایی در حل مسئله بستگی دارد.

وی افزود: اگر مشکلات حل‌نشده باقی بمانند، آسیب‌های عديده‌اي را براي جامعه در پي خواهند داشت؛ كه علت اصلي آن فقدان مهارت زندگي است در حالی که كسب اين مهارت مهم و ضروري در زندگي اجتماعي،مشكل نيست و نيازمند آموزش و تمرين است.

وی در ادامه خودآگاهي، مهارت همدلي، مهارت تفكر خلاق و انتقادي، مهارت ارتباطي و ارتباط مؤثر، مهات برخورد با هيجانات و كنترل هيجانات، كنترل استرس، مهارت تصميم‌گيري و مهارت حل‌مسئله را مهارت‌هاي دهگانه زندگي برشمرد.

ربيعي اظهار داشت: حل مسئله یک مهارت است که میزان این مهارت در افراد مختلف، عامل مهمی در تعیین کیفیت زندگی و موفقیت آنان در جنبه‌های مختلف زندگی اعم از فردی، تحصیلی، شغلی و اجتماعی است. این توانایی فرد را قادر می‌سازد تا هیجان‌ها را در خود و دیگران تشخیص دهد، نحوۀ تأثیر هیجان‌ها بر رفتار را بداند و بتواند واکنش مناسبی به هیجان‌های مختلف نشان دهد.

عضو هيئت‌علمي دانشگاه شهركرد تصریح کرد: اگر با حالات هیجانی، مثل غم و خشم یا اضطراب درست برخورد نشود، این هیجان تأثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی خواهد گذاشت و برای سلامت پیامدهای منفی به دنبال خواهند داشت.

لازم به ذکر است: كارگاه «مهارت های زندگي» با رویکرد حل‌مسئله، به همت بنياد نخبگان استان چهارمحال‌وبختياري و به منظور اجرايي‌سازي گام نخست نظام مشاوره و با رويكرد توانمندسازي اجتماع نخبگاني در مواجهه با مسائل گوناگون برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1396/07/18
کد : 74857
تعداد بازدید: 1386