در کارگاه «خاطره‌نگاری ادبیات دفاع‌مقدس» مطرح شد:
خاطره‌نگاری دفاع‌مقدس سبب تبیین ارزش‌های اسلامی-ایرانی می‌شود

سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی گفت: خاطره‌نگاری دفاع‌مقدس نقش مهمی در انتقال فرهنگ اسلامی-ایرانی به نسل‌های بعد و ارتقاء حس وطن‌دوستی در اجتماع‌نخبگانی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه «خاطره‌نگاری ادبیات دفاع‌مقدس» با حضور سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی و جمعی از سرآمدان و مستعدان‌برتر استان در بیرجند برگزار شد.

در این کارگاه، حسن هاشمی؛ سرپرست بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی ضمن تسلیت ایام سوگواری حسینی علیه‌السلام و گرامیداشت رشادت‌های دوران دفاع‌مقدس، گفت: موضوع خاطره‌نگاری دفاع‌مقدس یکی از رویدادهای مهم فرهنگی کشور است که می‌تواند نقش مهمی در انتقال فرهنگ اسلامی-ایرانی به نسل‌های بعد و ارتقاء حس وطن‌دوستی در بین جوانان خاصه مستعدان‌برتر داشته باشد که خوشبختانه در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و با توجه به تأکیدات مقام‌معظم‌رهبری به این مهم، نگاه‌ها به این سمت معطوف شده است.

هاشمی ادامه داد: بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی در راستای برنامه‌های مصوب بنیاد ملی نخبگان، پیشنهاد برگزاری کارگاه در زمینۀ ادبیات دفاع‌مقدس را داشت که خوشبختانه با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، حوزه هنری و همچنین دبیرخانۀ کانون‌های فرهنگی و هنری توانست این کارگاه را برگزار کند.

در ادامه، محمد قاسمی‌پور، مدیر دفتر مطالعات و فرهنگ پایداری حوزۀ هنری، زنده نگه‌داشتن ارزش‌های دفاع‌مقدس را یکی از الزامات امروز کشور دانست و گفت: به نگارش درآوردن ارزش‌ها و وقایع دفاع‌مقدس ضرورتی مؤکد برای پاسخگویی به عطش نسل‌های سوم و چهارم انقلاب است.

وی در پایان شناخت دقیق و اصولی ادبیات و تاریخ را یکی از ارکان جذابیت‌بخشیدن به خاطره‌نگاری دفاع‌مقدس برشمرد و افزود: در این بخش با تأکید بر کلید‌واژه‌هایی چون ادبیات، تاریخ، تاریخ شفاهی، خاطره(جایگاهش در ادبیات)، روایت و راوی، باید اقدامات اساسی انجام شود.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/07/16
کد : 74841
تعداد بازدید: 957