ستاری در بازدید از دستاوردهای فضائی کشور:
شرکت‌های فناور حوزه فضایی توسعه می‌یابد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری تجاری سازی محصولات فضایی را یکی از اولویت های معاونت علمی  در حوزه هوافضا عنوان کرد که رشد آن با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص در بخش ارائه خدمات در این معاونت پیگیری می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این‌که در سال‌های اخیر شاهد روند روبه رشد در حوزه هوافضای کشور هستیم اظهار کرد: این روند نشان می‌دهد که نگرشی جدید در این حوزه حاکم شده است و از این طریق سرویس های متنوعی به بخش های گوناگون کشور ارائه می شود.

ستاری ادامه داد: همچنین پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این اتفاقات نقش تأثیرگذاری داشته است البته علاوه بر این مرکز، پژوهشکده‌های اقماری دیگری نیز در سرتاسر کشور در این حوزه سرویس‌های جانبی خوبی را ارائه می‌دهند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران همچنین عنوان کرد تجاری سازی محضولات فضایی یکی از اولویت های معاونت علمی  در حوزه هوافضاست، همچنین در این راستا توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص در بخش ارائه خدمات به حوزه‌هایی همچون کشاورزی و صنعت در این معاونت پیگیری می شود.

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: در هفت ماه نخست سال میلادی جاری از نظر تعداد مقالات در حوزه نانو به رتبه چهارم صعود کردیم که این مسأله افتخاری برای بخش علمی کشور است. همچنین میزان فروش شرکت‌ها نیز جهش خوبی را تجربه کرده است به طوری که سال گذشته فروش به بیش از 800 میلیارد تومان رسید که نشان می‌دهد در تجاری‌سازی فناوریهای این حوزه نیز اتفاقات خوبی رخ داده است.

وی افزود: قطعا تجربیات ستاد توسعه فناوری نانو می تواند در دیگر زمینه‌ها به عنوان الکو در اختیار دیگر ستادها قرار گیرد زیرا این ستاد دارای سابقه و ساختاری مستحکم است و مدیریت این ستاد دارای ثبات مطلوبی بوده است.

ارائه دستاوردهای صنعت فضائی

همزمان با هفته جهانی فضا، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با حضور در پژوهشگاه فضایی از نمایشگاه دستاوردهای فضایی ان مرکز دیدن کرد.

سامانه تعیین موقعیت لحظه‌ای ماهواره، پین‌پولر غیرانفجاری نوع اسپول، پانل خورشیدی مورد استفاده در سامانه‌های فضایی و پروژه ماهواره سها برخی از پروژه‌هایی بودند که ستاری از آن‌ها دیدن کرد

وی همچنین در این بازدید از بخش‌های مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی مانند آزمایشگاه آکوستیک، آزمایشگاه ارتعاشات و شوک و آزمایشگاه خواص جرمی دیدن کرد.

زاهدی رئیس کمیسون تحقیقات مجلس شورای اسلامی، منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوایی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری را همراهی کرد.

تاریخ انتشار : 1396/07/15
کد : 74837
تعداد بازدید: 1019