رئیس بنیاد نخبگان فارس مطرح کرد:
لزوم توجه به ظرفیت‌های صنعت گردشگری در استان‎ها

شریف با اشاره به اهمیت و اثرگذاری در رشد اقتصادی کشور، گفت: صنعت گردشگری، ظرفیتی است که می‌تواند وابستگی به منابع زیرزمینی کشور را رفع و رشد اقتصادی ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ طرح احداث موزه هنرهای معاصر شیراز به دلیل ظرفیت‌های فرهنگی این شهر، به عنوان یکی از اولویت‌های بنیاد نخبگان استان فارس مطرح است.

حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان فارس در خصوص چگونگی طراحی موزه هنرهای معاصر شیراز، گفت: طراحی موزه هنرهای معاصر از سال‌ها قبل مدنظر بود و براساس اطلاعات زیادی که توسط «محسن نطنج» یکی از هنرمندان نقاش شیرازی در اختیار ما قرار گرفت، طراحی این موزه توسط معمار شهیر فنلاندی آلوار آلتو صورت گرفته است. با مرگ او تمامی طراحی‌های مهندسی و ماکت‌های ساخته‌شده متوقف و به بنیاد آلتو در فنلاند واگذار می‌شود.

وی با اشاره به روند فعلی احداث موزه هنرهای معاصر در شیراز، افزود: مأموریت بنیاد نخبگان استان فارس، شناسایی و هدایت استعدادهای‌برتر، نخبه‌شناسی، نخبه‌پروری و تکریم آنان است. در این راستا حفظ و نگهداری نخبگان، جزو اولویت‌های اصلی محسوب می‌شود.

شریف با تأکید به لزوم استفاده از ظرفیت‌های توریستی بالقوه استان فارس، ادامه داد: صنعت گردشگری، ظرفیت فراموش‌شدۀ استان است در حالی که این صنعت، به‌تنهایی می‌تواند وابستگی به منابع زیرزمینی کشور را رفع و رشد اقتصادی ایجاد کند. در این بین، احداث موزه هنرهای معاصر در شیراز یکی از پروژه‌هایی که می‌توانست در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس تصریح کرد: یکی از دلایل جدی‌تر شدن موضوع احداث موزه هنرهای معاصر، ابراز تمایل «اریکی تیومیومیا» وزیر امور خارجه فنلاند درخصوص ادامه روند این پروژه بود. این موضوع توسط بنیاد نخبگان و از طریق معاونت علمی‌و‌فناوری کشور مورد پیگیری‌های مجدد قرار گرفت؛ البته دکتر محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه، مسعود سلطانی‌فر؛ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس میراثی کشور و همچنین هری کامرانین؛ سفیر فنلاند نیز از حامیان این طرح هستند.

وی در پایان با تأکید بر اهمیت ایجاد موزه هنرهای معاصر شیراز، به اهمیت موزۀ هنرهای معاصر تهران اشاره کرد و یادآور شد: یکی از معروف‌ترین موزه‌های پایتخت، موزه هنرهای معاصر است که با وسعت 8500 مترمربع بنا شده است. در این موزه بیش از 4 هزار اثر تجسمی قرار دارد که در حدود 400 اثر آن جزو آثار استثنایی به شمار می‌روند. تعدادی از آثار هنرمندان معاصر شیراز نیز در زیرزمین آن نگهداری می‌شوند.تاریخ انتشار : 1396/07/05
کد : 74797
تعداد بازدید: 950