در اراک/
نشست آشنایی با سند راهبردی کشور در امور نخبگان برگزار شد

نشستترویجی آشنایی با سند راهبردی کشور در امور نخبگان در بنیاد نخبگان استان مرکزی برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست ترویجی آشنایی با سند راهبردی کشور در امور نخبگان با حضور نمایندگانی از استانداری و دانشگاه‌های استان در محل دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد.

در این نشست، حامد دیلمی‌عضدی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی به بیان مقدمه­ای از محورهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان پرداخت.

در ادامه، اکبری؛ رئیس کمیسیون زیرساخت‌های فرهنگی و پژوهشی بنیاد ملی نخبگان با بیان مقدمه‌ای از چرایی و چگونگی تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان و تعاریف مفاهیم مرتبط با نخبگی از جمله نخبه، استعداد برتر، فعالیت نخبگانی، اجتماع نخبگانی و نظام نخبگانی، این سند را به تفصیل تشریح کرد.

وی ضمن بیان چشم انداز و اهداف کلان سند، افزود: جامعۀ نخبگانیِ مطلوب، جامعه‌ای است پویا که در آن اجتماعات نخبگانی در چارچوب ارزش‌های اسلامی-ایرانی و مبتنی بر اقتضائات نظام‌جمهوری‌اسلامی ایران، فرصت رشد و شکوفایی حداکثری را بر پایه تنوع استعدادها و توانمندی‌های خود به دست آورده و ضمن حل مسائل جامعه، تدبیر امور تحول آن را در دست می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای تحقق این اهداف کلان، نظام نخبگانی وظیفۀ شناسایی، هدایت، توانمندسازی، زمینه‌سازی برای اثرگذاری اجتماع نخبگانی و نیز سیاست‌گذاری، مدیریت و توسعه زیرساخت‌های لازم را بر عهده دارد.

اکبری در ادامه، به بیان چارچوب نهادی و الزامات اجرایی در نظام نخبگانی کشور پرداخت و اظهار داشت: سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی و روزآمدسازی سند، به عهده شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی است و بنیاد ملی نخبگان مسؤول تدوین سیاست‌های اجرایی، طراحی سازوکار تحقق اهداف سند و به تصویب رساندن آن در هیئت امنای بنیاد و ابلاغ آنها، هماهنگی و انسجام‌‎بخشی بین دستگاه‌های اجرایی کشور در اجرای سند و نظارت بر حسن اجرای آن است که موظف است پیشرفت کار را به صورت سالیانه به شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی گزارش کند.

وی تصریح کرد: در فرایند اجرایی‌کردن و فرهنگ‌سازی سند، معاونت علمی‌و‌فنّاوری ریاست‌جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه های علمیه، وزارت آموزش و پرورش، فرهنگستان های کشور، وزارتخانه های صنعتی و دفاعی، وزارت کشور و سایر وزارتخانه‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور و نیز صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های تبلیغی و فرهنگی کشور با بنیاد ملی نخبگان همکاری می­کنند.

لازم به ذکر است، در پایان این جلسه، نشست پرسش و پاسخ برگزار شد.

 

 

تاریخ انتشار : 1396/07/02
کد : 74775
تعداد بازدید: 854