در حوزه گیاهان دارویی/
اردوی جهادی کارآفرینی برگزار شد

اردوی جهادی کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی به همت بنیاد نخبگان استان گلستان در شهرستان گالیکش برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بنیاد نخبگان استان گلستان با هدف زمینه‌سازی برای اثرگذاری اجتماع نخبگانی و ارتقاء حس مسؤولیت آنان نسبت به جامعه بومی، «اردوی جهادی کارآفرینی گیاهان دارویی» را در روستای قلی‌تپه شهرستان گالیکش از توابع استان گلستان برگزار کرد.

در این اردو، محققان به معرفی و تشریح گونه‌های صنعتی و همچنین شرایط کاشت، داشت و برداشت این گیاهان، در قالب کارگاه آموزشی پرداختند و توصیه‌های علمی و عملی برای بهبود بهره‌وری ارائه کردند. استفاده از بذرهای شناسنامه‌دار که منجر به تولید گیاهانی با مقادیر استاندارد و مشخصی از ترکیبات مؤثره می شوند، نیز یکی از مواردی بود که مورد تأکید قرار گرفت.

نشست با اهالی روستا، بخش دیگری از این بازدید بود که با هدف آشنایی با مشکلات جاری برگزار شد. عدم‌وجود صنف و پایانه‌های فروش و همچنین واحدهای بسته‌بندی و فرآوری تولیدات گیاهان دارویی، به‌ عنوان مهمترین مشکلات در حوزه گیاهان دارویی در این منطقه مطرح شد.

در ادامه جهت اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی، پس از بازدید از کتابخانه روستا، بسته‌های آموزشی که توسط خیّرین بنیاد نخبگان استان تهیه شده بود، به کتابخانه این روستا اهدا شد. حضور در گلخانه‌ها و کارگاه‌های خانگی فرآوری اولیه برخی از گیاهان دارویی و ارائه راه‌کارهای عملیاتی برای افزایش کیفیت و کارایی بخش دیگری از این اردوی تخصصی بود.

لازم به ذکر است، اردوی جهادی کارآفرینی گیاهان دارویی به همت بنیاد نخبگان استان گلستان و با همکاری سازمان بسیج علمی، پژوهشی‌و‌فناوری سپاه نینوا گلستان و دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان و با حضور اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان، اعضای کارگروه‌های تخصصی، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی به همراه جمعی از مستعدان‌برتر برگزار شد و افراد از نزدیک با مشکلات منطقه خاصه مشکلات موجود در حوزه گیاهان دارویی آشنا شدند و به طور تخصصی شرایط روستا را مورد پایش قرار دادند.

روستای قلی‌تپه، محل رویش طبیعی بیش از 40 نوع گیاه دارویی شناخته‌ است و با توجه به ظرفیت این منطقه و همچنین کمبود آب در استان، کشت گیاهان دارویی می تواند علاوه بر استفاده از پتانسیل‌های بومی، برای ایجاد اشتغال، نقش پر رنگی در مدیریت آب استان داشته باشد.

تاریخ انتشار : 1396/07/01
کد : 74767
تعداد بازدید: 973