در سرخه/
کارگاه «اصول مصاحبه در تاريخ شفاهي» برگزار شد

کارگاه «اصول مصاحبه در تاريخ شفاهي» با همکاری بنیاد نخبگان استان سمنان و حوزه‌ هنری استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه مقدماتي«اصول مصاحبه در تاريخ شفاهي» با حضور جمعی از اساتید، نويسندگان، پژوهشگران، دانشجویان و فعالان حوزۀ نشر در سمنان برگزار شد.

محمد قاسمی‌پور؛ مدير دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره‌کل امور استان‌ها و مجلس حوزۀ هنري، در ابتدای این کارگاه،  به سنت نقل تاریخ شفاهی در اعصار مختلف تاریخی اشاره کرد و تاریخ شفاهی را در شکل اولیۀ روایت‌هایی دانست که به صورت طبیعی در بستر خانواده شکل می‌گرفت.

وی سپس به آغاز رسمی‌شدن تاریخ شفاهی در نیمه دوم قرن بیستم با ساخت دستگاه ضبط صدا اشاره کرد و جریان تبدیل شدن تاریخ شفاهی به سَند را تشریح کرد.

قاسمی‌پور با بررسی مبانی تاریخ شفاهی در کشورهای مختلف در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم، به تاریخ پژوهی غرب پیرامون اتفاقات مرتبط با رویدادهای ایران پرداخت و بر لزوم توجه بیشتر به تاریخ شفاهی معاصر به ویژه انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی تاکید کرد.

وی در ادامه‌ی این کارگاه با بیان اهمیت گفت‌وگو در ثبت خاطرات، مباحثي چون تفاوت تاريخ شفاهي و خاطرات شفاهي و  برخی از تکنیک‌های مصاحبه را تشریح کرد.

لازم به ذکر است، کارگاه «اصول مصاحبه در تاريخ شفاهي» با همکاری بنیاد نخبگان استان سمنان، حوزه هنري استان سمنان، انجمن رسالت قلم، اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع‌مقدس استان سمنان در شهرستان سرخه برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1396/06/28
کد : 74748
تعداد بازدید: 1193