سمیعی:
ایران می‌تواند جزو ۱۰ کشور برتر علم، دانش و اقتصاد باشد

دکتر سمیعی در جمع دانشگاهیان و نخبگان از ضرورت انقلاب علمی سخن گفت و تصریح کرد: ایران سرمایه و پتانسیل لازم برای ورود به جمع 10 کشور برتر دنیا را دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر مجید سمیعی؛ جراح برجسته و شهیر مغز و اعصاب دنیا در سفر به بجنورد، با حضور در همایش هم‌اندیشی نخبگان و جامعۀ علمی خراسان‌شمالی، به تأکیدات مسؤولان تراز اول کشور مبنی بر قرارگرفتن ایران در زمرۀ ۱۰ کشور برتر اقتصادی جهان اشاره کرد و گفت: این هدف به طور حتم میسر است.

وی افزود: حمایت از دانشمندان و درنظر گرفتن بودجه و امکانات لازم برای محققان، لازمه رسیدن به هدف تعیین‌شده است. این مهم علاوه بر علمی و فناوری، اقتصاد کشور را هم در زمرۀ برترین‌های جهان قرار خواهد داد.

سمیعی انقلاب علمی را یکی از ملزومات ایران امروز برشمرد و با اشاره به لزوم ماندگاری نخبگان در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه، تصریح کرد: بهبود کیفیت زندگی محققان و متخصصان یکی از عوامل ماند آنان در چرخۀ پیشرفتی کشور است. از سوی دیگر، تسهیل برای حضور مداوم دانش‌آموختگان‌برتر در مراکز تحقیقاتی به عنوان شغل، از دیگر مواردی است که می‌تواند روند روبه‌رشد را تسریع کند که البته این مهم نیازمند ایجاد مراکز تحقیقاتی مأموریت‌گرا است.

وی با بیان اینکه آینده کشورها منوط به ارتقای منزلت و جایگاه دانشگاهیان اعم از دانشجو، دانش‌آموخته و اساتید و همچنین محققان است، اظهار داشت: بزرگترین خدمتم به کشور را خدمت به دانشجویان می‌دانم و در نیم‌قرن اخیر هم در دیدارهای متعدد با سیاست‌مداران و کارگزاران کشور، همواره بر لزوم حمایت از این اقشار مهم تأکید داشته و دارم.

سمیعی با تأکید بر اینکه همۀ آحاد جامعه باید برای حمایت از جامعۀ علمی تلاش کنند، خطاب به دانشجویان گفت: مدرک‌گرایی و یا هدف‌گذاری برای رسیدن به پست و مقام، ارزشی ندارد. پس نه‌تنها نباید به این سمت حرکت کرد، بلکه دیگران را هم نباید با این معیارها محک زد و قضاوت کرد. دانشجو باید برای ذهن و فعالیت خود ارزش قائل باشد با هدف‌گذاری ارزشمند فعالیت کند.

تسلط به زبان‌های خارجی برای برقراری ارتباط مؤثر با مجامع علمی جهان، تحصیل با هدف کارساز بودن در اجتماع بومی و خدمت با عشق و علاقه به مردم، احساس مسئولیت در برابر والدین، استادان و عموم ملت و گسترش تحقیقات پایه در مرزهای دانش و علوم جدید، از دیگر توصیه‌های مهم سمیعی به دانشجویان بود.

وی لزوم اولویت‌بندی کارها و نظم داشتن، الگو گرفتن از افراد موفق و در عین حال، تمرکز و دنبال‌کردن رشتۀ مورد علاقه برای پیشرفت واقعی را از دیگر عوامل مهم برای رسیدن موفقیت‌های علمی دانست.

سمیعی در پایان با اشاره به توان بالای زنان و دختران ایرانی در عرصه‌های علم و فناوری، تأکید کرد: تجربه‌های موفق بسیاری از حضور زنان و دختران ایرانی در عرصه‌های مختلف اجتماعی و تصدی جایگاه‌های علمی و مدیریتی وجود دارد که این خود، نشان از توان و پتانسیل بالای آنان و همچنین نیاز به حضور گسترده‌ترشان در اجتماع دارد.

در پایان این مراسم، لقب استاد افتخاری دانشگاه علوم‌پزشکی خراسان‌شمالی به پروفسور مجید سمیعی اعطا شد.

*هم‌اندیشی نخبگان و جامعۀ علمی خراسان‌شمالی به همت استانداری خراسان‌شمالی و با مشارکت بنیاد نخبگان استان و دانشگاه علوم‌پزشکی بجنورد برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1396/06/14
کد : 74670
تعداد بازدید: 1010