در کارگاه آموزشی «مهارت ارتباط مؤثر» مطرح شد:
تمدن بشری، زادۀ برقراری ارتباط صحیح است

کارگاه آموزشی «مهارت ارتباط مؤثر و مدیریت روابط عاطفی» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای توانمندسازی مستعدان‌برتر و با هدف پیشگیری از آسیب‌های فردی و اجتماعی و همچنین ارتقای سلامت روان و کسب مهارت‌های زندگی، کارگاه آموزشی «مهارت ارتباط مؤثر و مدیریت روابط عاطفی» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام با حضور مستعدان‌برتر و دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، دکتر شهرام مامی؛ معاون پژوهش‌و‌فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و مدرس کارگاه، با بیان تعاریف ارتباطات و نحوۀ برقراری ارتباط موثر، ارتباط را از نیازهای اساسی انسان برای زیستن دانست و گفت: برقراری تعامل و شکل‌گیری تمدن بشری از نتایج برقراری ارتباط است.

وی افزود: رشد و توسعه جوامع بشری، حاصل احساس نیاز به داشتن ارتباط با هم‌نوع، ارتباط با جامعه و همچنین ارتباط با سایر جوامع بشری است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام ادامه داد: امروزه، مهارت‌های برقراری ارتباط مؤثر، به عنوان یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های زندگی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا زندگي انسان‌ها در شبكه‌اي از ارتباطات معني مي‌شود و شخصيت آنان نیز در همین ارتباطات شكل مي‌گيرد.

مامی با اشاره به اینکه ارتباطات فرآيندي آگاهانه يا ناآگاهانه است كه از طريق آن احساسات و نظرات به شكل پيام‌هاي كلامي و يا غيركلامي بيان می‌شوند ، اظهار داشت: انتخاب بهترین رفتار نسبت به خود، نسبت به طرف مقابل و نسبت به رابطه، براساس منافع درازمدت، از نکات مهم در مدیریت روابط عاطفی است. در مبحث روابط عاطفی، شناخت و کنترل دیگری در گرو شناخت و کنترل خود است.

در ادامۀ این کارگاه، شرکت‌کنندگان با نگارش خاطرات شخصی از نحوۀ برقراری ارتباطات در تعاملات خود، مؤلفه‌های ارتباط مؤثر یا ناکارآمد فردی خود را بررسی کردند و پس از آن، میزان توانایی مستعدان و سرآمدان استان در برقراری ارتباط موثر با استفاده از پرسشنامه شناسایی ارتباطات اندازه گیری شد.

از دیگر موضوعات مطرح‌شده در کارگاه، می توان به ضریب هوشی، هوش عاطفی و هوش هیجانی اشاره کرد.

 

تاریخ انتشار : 1396/06/12
کد : 74654
تعداد بازدید: 753