سه شنبه 28 آبان 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 2

معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای تبیین نظام معرفتی و فلسفی نخبگان و نظام جامع اخلاق نخبگی، تدوین و طراحی برنامه‌های عملیاتی در حوزه‌های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، منطبق بر رویکردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است.

«تدبیر و امید برای تولید و اشتغال»/ هفته دولت گرامی ‌باد

پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان:
نظر به آغاز برنامه‌های کاری کابینه دوازدهم و در راستای فراهم‌کردن زمینۀ مناسب برای آشنایی جامعه، خاصه جامعۀ علمی- تخصصی کشور با عملکرد بخش‌های مختلف بنیاد ملی نخبگان و همچنین آگاهی‌بخشی در خصوص پیشرفت‌های حاصل‌شده در دولت یازدهم در حوزۀ نخبگانی، گزارشی از روند و چگونگی فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان جهت استفاده در رسانه‌های مکتوب و مجازی در چند بخش ارائه می‌شود.

 


لینک بخش اول:  گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 1

 

 

*معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان

معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای تبیین نظام معرفتی و فلسفی نخبگان و نظام جامع اخلاق نخبگی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی و انقلابی و تعمیق و ترویج ارزش‌های دینی در میان نخبگان و صاحبان استعدادهای برتر با تأکید بر رهنمودهای معظم له در حوزه‌های تربیتی، فرهنگی و اجتماعی، تدوین و طراحی برنامه‌های عملیاتی منطبق بر رویکردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان را در دستور کار خود قرار داده است.


از این‌رو «ایجاد قرارگاه مجازی اعزام نیروهای جهادی» متشکل از سرآمدان و مستعدان برتر و اعزام آنان به مناطق محروم کشور، «برگزاری مراسم نکوداشت سرآمدان» جهت تکریم و الگوسازی در جامعه و معرفی یبیشتر سرآمدان کشور به نسل جدید، اجرای برنامه‌های «بازدید علمی، فرهنگی و صنعتی» برای سرآمدان، دانشجویان‌برتر و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ به منظور ایجاد ارتباط نظام‌مند میان صنعت و دانشگاه، اجرای طرح دوست علمی در سراسر کشور، برگزاری نشست‌های اجتماعات نخبگانی در بنیاد و بنیادهای نخبگان استانی و «کرسی
های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها»، با هدف تبادل نظر و همگرایی  و اجرای برنامه‌های آموزشی و تربیتی، از جمله اقداماتی است که در جهت تنویر افکار عمومی و آشناکردن بیشتر جامعه و اجتماعات نخبگانی با تعریف نخبگی، نقش و اثرگذاری آنها به ویژه در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی رنگ عمل به خود گرفته است.

بخشی از فعالیت‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان را در ادامه می
خوانید.

الگوسازی و تکریم نخبگان

تکریم از زنان و مردان سرآمد و فرهیخته در علم، ادب، فرهنگ و هنر امری نیکو و پسندیده است که عقل و شرع و عرف، همه آن را مورد تأیید قرار می‌دهند. این مهم که نشان از قدرشناسی مردم یک جامعه از بزرگان خود دارد، خواه ناخواه به الگوسازی از رفتار منش ایشان در میان جوانان می‌انجامد که امری مطلوب و ستودنی است. علاوه بر این، تکریم مقام علمی بزرگان نقش مهمی در جلوگیری از گسست فرهنگی بین نسل جوان و خدمتگزاران واقعی جامعه در نسل‌های گذشته دارد، از این رو پرداختن به این  موضوع باید به یک دغدغه ملّی و مردمی تبدیل شود. در این میان امّا، معاونت فرهنگی بنیاد ملّی نخبگان بر اساس مأموریت‌های تعریف شده خود، با همکاری بنیادهای نخبگان استانی در سال‌های 1394 و 1395 فعالیت‌هایی را در سطح کشور و با حضور مستعدین‌برتر و سایر اقشار مردمی و دانشجویی در حوزه‌های مختلف برگزار کرده است.

همچنین برگزاری برخی مراسم تقدیر، تشویق و تجلیل از دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد استانها و نیز تقدیر از امنیت‌آوران با حضور مستعدین برتر و نخبگان، از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی بوده است که با هدف شناسایی رموز موفقیّت نخبگان و ترویج این رموز در میان مستعدان، معرفی توانمندی‌های نخبگان در جهت رفع نیازمندی‌های کشور و توسعه و ترویج فرهنگ تکریم از فرهیختگان و سرآمدان و نیز زمینه‌سازی برای حضور نخبگان در چرخه خدمت به جامعه انجام گرفته است.

بر همین اساس، 53 مراسم تکریم و 74 مراسم تقدیر، تشویق و فعالیت‌های الگوسازی در سال‌های 1394 و 1395 توسط بنیادهای نخبگان استانی و با نظارت معاونت فرهنگی به انجام رسیده است که به منظور اطلاع‌رسانی به سایر مستعدین و ثبت تاریخی این مراسم، مستندهای مکتوب «هنرنامه» (30 شماره) و «طواف شمع» (10 شماره) به صورت سلسله‌وار و پس از برگزاری مراسم تکریم، توسط معاونت فرهنگی تهیه و علاوه بر چاپ در نسخ محدود، به صورت لوح فشرده روی وبگاه بنیاد نیز بارگذاری شده است لازم به ذکر است که ذیل مراسم تکریم نمایشگاهی از آثار سرآمدی که مورد تکریم قرار گرفته، برگزار شده است. همچنین در برخی از این مراسم‌ها از جامعۀ مخاطب بنیاد، خواسته شده تا دربارۀ فرد مورد تکریم یا آثار علمی او مقالاتی را تهیه کنند که برخی از آنها به نشر کتبی مانند شرحی بر سیمرغ، محبوب دبستانی و یاد استاد انجامیده است.

اعزام نخبگان و مستعدان برتر به سفر عتبات عالیات

سفر به عتبات عالیات و زیارت قبور ائمۀ اطهار علیهم‌السلام و دیگر اماکن سرزمین عراق، از دیرباز تاکنون، بسیار مورد توجه مسلمانان و به ویژه شیعیان بوده که در این میان، زیارت قبر امام حسین(ع) در کربلا، از اهمیت ویژه‎ای برخوردار بوده است.

بر همین اساس این برنامه در راستای اقدام 1-1-5 سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر ترویج فرهنگ انس با قرآن، معارف عترت علیهم‌السلام و اصول و ارزش­های انقلاب اسلامی در بین اجتماع نخبگانی به منظور ارتقاء بینش دینی و تعمیق انگیزه­های معنوی آنان در خدمت به جامعه، در بنیاد ملی نخبگان برنامه­ریزی و اجرا شده است.

سفر زیارتی عتبات‌عالیات ویژه نخبگان و استعدادهای‌برتر به مدت یک هفته در قالب 4 کاروان (2 کاروان برای خواهران و 2 کاروان برای برادران) برگزار شده و  این کاروان‌ها به ترتیب 3 روز در نجف اشرف، 3 روز در کربلای معلّی و 1 روز در سامراء و کاظمین به زیارت اماکن زیارتی متبرکه رفته و از اماکن تاریخی این شهرهای مقدّس بازدید کرده‌اند.

کمک به ارتقاء و تحکیم بینش دینی و معنوی نخبگان و مستعدان‌برتر، آشنایی و نهادینه­کردن معارف و سیره عترت علیهم‌السلام و ارزش­های اسلامی در میان اجتماعات نخبگانی، آموزش صحیح اعمال و مناسک سفر زیارتی کربلا معلّی و همچنین بسترسازی مناسب به عنوان مقدمه­ای برای شکل­گیری هسته­های نخبگانی از مهمترین دستاوردهای این برنامهها به شمار می رود.

ایجاد قرارگاه مجازی اعزام نیروی جهادی متخصص

در راستای اجرایی‌سازی اقدام ملی 1-2-7 از سند راهبردی کشور در امور نخبگان، معاونت فرهنگی بنیاد، پس از انجام مذاکرات با گروه‌های فعال و باسابقه‌ی جهادی و بررسی وضعیت اردوهای جهادی در کشور و رویکردهای موجود آن‌ها، و نیز با نظر به مأموریت‌های بنیاد ملی نخبگان مبتنی بر سند نخبگان، تصمیم به راه اندازی «قرارگاه مجازی اعزام نیروی جهادی متخصص» گرفته شد که زمینه‌سازی جهت ارتباط بین مستعدین بنیاد با گروه‌های جهادی، بمنظور استفاده این گروه‌ها از نیروهای جهادی متخصص، آشنایی مستعدین با مسائل مناطق محروم و مواجهه واقعی با مشکلات و تلاش برای رفع آنها در جهت آمادگی ایشان برای خدمت به کشور و ارتقای رشد شخصتی ایشان، از جمه اهداف این طرح است.

تا پایان مرداد ماه  96، 182 اطلاعیه اردوی جهادی بارگذاری و اطلاع‌رسانی شد که طی آن 2117 نفر از مستعدین داوطلب در رشته‌های مختلف تحصیلی، جهت پیوستن به گروه‌های جهادی از شهریور ماه 94 تاکنون در آن ثبت‌نام کردند (که از این تعداد 1584 نفر برای بار اول در این برنامه حضور یافتند) و به گروه‌های جهادی معرفی شدند و سپس70 برنامۀ اردوی جهادی با همکاری 28 بنیاد نخبگان استانی برگزار شد.

لازم به یادآوری است که تمامی این اردوهای جهادی تخصصی بوده و در حوزه‌های سلامت (شامل خدمات پزشکی، دندان پزشکی، مشاوره تغذیه، روان شناسی و مامایی)، آموزش، فرهنگی- اجتماعی و کشاورزی با همکاری سایر دستگاه­های اجرایی برگزار شده‌اند.

اجرای برنامه بازدیدهای علمی، فرهنگی تفریحی و مهارتی

معاونت فرهنگی نخبگان در راستای اجرای اقدام‌های ملی 5-1-2 و 5-1-3 سند راهبردی کشور در امور نخبگان مبنی بر «ارائه مناسب و جذاب دستاوردهای فعالیت‌های نخبگانی با هدف ایجاد امید و انگیزه و نشان دادن فرصت‌ و امکان انجام فعالیت‌های کلان و مؤثر در کشور» و «آشنا ساختن اجتماع نخبگانی با جاذبه‌های طبیعی، زیارتی، فرهنگی و اجتماعی کشور به منظور ارتقای خودآگاهی ملّی و حس دلبستگی به میهن و همچنین افزایش آگاهی از خدمات متقابل اسلام و ایران با تأکید بر جایگاه بی‌بدیل اسلام در شکل‌دهی به هویت ایرانی و ارتقای تمدن ایرانی»، به اجرایی‌سازی این دو بند اقدام کرده است که این مهم در قالب برگزاری بازدیدهای هدفمند علمی- فرهنگی برای نخبگان و مستعدین تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان با لحاظ بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت های موجود کشور محقق شده است.

همچنین معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در تلاش است مسیر بازدید از دستاوردهای فعالیت نخبگانی و آشنایی با جاذبههای طبیعی را به‌ جهتی هدفمند سوق داده تا ذیل بازدیدهای علمی- فرهنگی، نخبگان و مستعدین با مشکلات و نیازهای فناورانه مراکز آشنا شده و برای رفع آن نیازها اقدام کنند، از طرف دیگر مراکز صنعتی نیز از ظرفیت حضور نخبگان بهره‌مند شوند.

از سال 1394 تاکنون در مجموع 161 بازدید از 170 مقصد مورد بازدید در 28 استان کشور صورت گرفته است و به طور کلی، 4320  نفر در این اردوها شرکت داشتند که از این تعداد 3141 نفر از مستعدین بنیاد ملی نخبگان هستند.

دفتر مشاوره و ارتباط با اجتماعات نخبگان

این دفتر اقدامات متنوعی در راستای نهادینه‌کردن فرهنگ نخبگانی در جامعه انجام می‌دهد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود.

 

طرح دوست علمی و آموزش‌های برون مدرسه‌ای

طرح دوست علمی، به منظور کشف و شکوفا کردن استعدادهای خدادادی دانش‏آموزان مستعد در عرصه‏های علم و فن‏آوری و ارتقای سطح علمی و فرهنگی محیط‏های آموزشی آنان به ویژه در مناطق کم‌برخوردار، در راستای اهداف علمی، فرهنگی و در چارچوب سیاست‌های سند راهبردی کشور در امور نخبگان، برای پایۀ هفتم به بعد دوره‌‌های متوسطه اول و دوم اجرا می‌شود.

هدف اصلی این طرح، ارتباط و آشنایی صاحبان استعدادهای برتر به عنوان دوست علمی و اعضای گروه‌های مرجع، با دانش‌آموزان مستعد و منتخب دبیرستان است.

در طی سال‌های 1394 و 1395 تعداد 60 طرح دوست علمی در مباحث برون‌مدرسه‌ای در حوزه‌های فیزیک، شیمی، ریاضی، ادبیات و علوم انسانی، اخترفیزیک، کامپیوتر، زیست فناوری (بیوتکنولوژی)، نانو، زیست شناسی، نانو تکنولوژی، کارآفرینی و خلاقیت، کامپیوتر و تاریخ علم در برخی استان‌های کشور برگزار شده است.

برگزاری نشست‌‎های اجتماعات نخبگانی

این نشست‌ها پیرامون مسائل و دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی- آموزشی و ... با هدف ایجاد پیوند عمیق میان اجتماعات نخبگانی و کمک به تبادل اطلاعات، تجارب و دستاوردها میان آنان و همچنین  ایجاد و تقویت زمینه‌های همفکری میان اجتماعات نخبگانی و سطوح مختلف حاکمیتی  به منظور مشارکت آنها در امور مسئله‌شناسی دستگاه‌های اجرایی در سه نوع «نشست اجتماع نخبگانی با مسئولین موسسات و نهادهای استانی و ملی»، «نشست مستعدین با نخبگان و سرآمدان» و «نشست استعدادهای برتر با یکدیگر» برگزار می‌شود که بنا بر تحقق اهداف مذکور در سال‌هاي 1394 و 1395 تعداد 230 نشست اجتماعات نخبگاني در سطح كشور برگزار شده است.

برنامه­ های تربیتی و آموزشی برای نهادینه کردن ارزش‌های اخلاقی اسلامی، آداب ایرانی و انضباط حرفه‌ای

این برنامه با رویکرد هدفمندی و شکل­ دهی و شناخت هرچه بیشتر ظرفیت غنی نخبگان و مستعدین برتر کشور به منظور ارتقای سطح فرهنگی و معنوی اجتماع نخبگانی اجرا می‌شود که در این راستا طي سال‌هاي 1394 و 1395 تعداد 220 برنامه و كارگاه آموزشي، شامل انواع جلسات نقد فيلم، نقد كتاب، شب شعر، حلقه هاي مطالعاتي با موضوعات ديني و معرفتي، مسابقات علمي و كتابخواني، ديدار با خانواده شهدا (شهداي علمي)، جانبازان و ايثارگران، كارگاه‌هاي خاطره نگاري دفاع مقدس و عيادت از آسايشگاه سالمندان، در سطح كشور برگزار شده است.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی- تربیتی، بارویکرد پیشگیری از آسیب‌های فردی و اجتماعی

کارگاه ­های آموزشی مشاوره برنامه ­ای است که با هدف پیشگیری از آسیب‌های فردی و اجتماعی، ارتقای سطح سلامت روان و کسب مهارت‌های زندگی، توسط دفتر مشاوره و ارتباط با اجتماعات نخبگانی معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان کشور طراحی و تدوین شده است. عناوین کارگاه‌های مهارت‌آموزی با تاکید بر مهارت‌های ده گانه‌ی سازمان بهداشت جهانی و با هدف پیشگیری از ابتلا به آسیب‌ها و مسایل فردی- اجتماعی در زمینه‌های تحصیلی، شغلی، خانوادگی، اجتماعی و سلامت روان، برای اعلام به بنیادهای استان‌ها درنظر گرفته شده است، که در پایان لازم به ذکر است، در سال 1395 تعداد 40 کارگاه آموزشی با حضور حدود 800 نفر از استعدادهاي برتر،در سطح کشور برگزار شده است.


گزارش عملکرد بنیاد ملی نخبگان/ 1

تاریخ انتشار : 1396/06/07
کد : 74636
تعداد بازدید: 2058

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601