در کارگاه نفوذ کلام مطرح شد:
صدا، آینۀ درون فرد است/ هارمونی، مهمترین اصل صدا است

کارگاه نفوذ کلام با حضور اجتماع نخبگانی به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار شد.

«تدبیر و امید برای تولید و اشتغال»/ هفته دولت گرامی ‌باد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛
نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی، می‌تواند در کار و زندگی‌ و حتی در دنیا تغییرات بزرگی ایجاد کند.

مسلماً فردی که سخنور خوبی باشد، نسبت به افراد دیگر پیشرفت بیشتری در جامعه، محیط کار و زندگی دارد. برای مثال در آموزش و سخنرانی‌های علمی‌برای ارتقای سطح کیفی تدریس که موجب ارتقا شغلی فرد می‌شود و یا بیان احساسات زوجین که باعث تحکیم خانواده می‌شود.

در همین راستا، کارگاه نفوذ کلام با تدریس آرش آبسالان؛ کارگردان و نویسندۀ رادیو و تلویزیون به‌همت بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه، آبسالان تکنیک‌هایی برای برطرف کردن کم‌رویی در سخنوری آموزش داد.

وی اهمیت نفوذ کلام را با مثالی از قرائت قرآن شرح داد و اظهار داشت: در باور مسلمانان هیچ کلامی ‌بالاتر از کلام وحی وجود ندارد؛ همین کلام وحی نیز سفارش شده با لحن مناسب خوانده شود چون نفوذ بیشتری خواهد داشت. این موضوع را می‌توان با شنیدن صدای قرآن مرحوم عبدالباسط تجربه کرد.

آبسالان پس از بررسی فیزیک صوت و تفاوت‌های میان فرکانس، شدت و طنین صوتی (رزونانس)، به اختلال‌ها در ارسال پیام به عنوان عامل استرس‌زا  در ارائه سخنرانی اشاره و تصریح کرد: استرس، خلاء توانایی، آرامش و دانش افراد است و جهت جلوگیری از این عامل مخرب، یک مدرس یا سخنران باید به عنوان فرستنده پیام، علاوه بر برطرف‌کردن بقیه مشکلات، چهار ویژگی تنفس، صدا، بیان و گفتار را نیز در خود پرورش دهد.

وی به اهمیت رزونانس صدا در بهبود نفوذ کلام و تأثیر معجزه‌آسای آن بر احساس و روح افراد اشاره و تأکید کرد: رزوناس و طنین صدا در سخنرانی،  از آنچه که گفته می‌شود، مهمتر است. پس یک سخنران خوب باید جهت اثرگذاری بیشتر بر شنونده‌ها، ‌هارمونی را در صدای خود رعایت کند.

آبسالان در پایان با بیان اینکه واژه‌ها، کدهای ارتباطی هستند ولی ابزار اثرگذاری نیستند، خاطرنشان کرد: رزونانس و طنین صدا به عنوان ابزار اثرگذاری معرفی می‌شود. باید دانست، صدا، آینۀ درون فرد و بیانگر شخصیت فرد است.

 

تاریخ انتشار : 1396/06/04
کد : 74607
تعداد بازدید: 770