در مشهد/
نشست‌ هم‌اندیشی نخبگانی با محوریت مدیریت‌شهری برگزار شد

جلسۀ هم اندیشی نخبگان و مستعدان‌برتر خراسان‌رضوی با هدف ارائه طرح توسعۀ پایدار و راهکارهای متناسب برای چالش‌های پیشرو برگزار شد.

«تدبیر و امید برای تولید و اشتغال»/ هفته دولت گرامی ‌باد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛
با عنایت به آغاز بکار شورایِ شهر جدید مشهد مقدس و درخواست این شورا از بنیاد نخبگان استان خراسان‌رضوی برای طرح توسعۀ پایدار و ارائه راهکارهای متناسب برای چالش‌های پیشرو، جلسۀ هم اندیشی نخبگان و مستعدان‌برتر خراسان‌رضوی برگزار شد.

این نشست که با مشارکت متخصصان حوزۀ مدیریت شهری برگزار شد، شرکت‌کنندگان به صورت بارش‌فکری به بحث پرداختند و دیدگاه‌های خود را جهت انعکاس به شورای شهر ارائه دادند.

سعیدرضا احمدی‌زاده؛ رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان‌رضوی با بیان اینکه این بنیاد در نظر دارد نشست‌های هم‌اندیشی با موضوعات مختلف را به منظور ایجاد بارش‌ فکری نخبگانی برگزار کند، گفت: این بنیاد سعی دارد زمینه‌ساز استفاده بیشتر از ظرفیت و پتانسیل نخبگانی در دستگاه‌های اجرایی استفاده شود.

وی افزود: با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب شهر مشهد در ابعاد زیست‌محیطی و گسترش حاشیه‌نشینی و از سوی دیگر، دغدغه مسؤولان مبنی بر چگونگی حرکت به سوی توسعۀ پایدار شهری، مطالعه و بررسی‌های دقیق در حوزه‌های مذکور ضروری است.

در ادامه، مستعدان‌برتر به بحث و تبادل‌نظر پیرامون موضوعات مطرح‌شده پرداختند و مهمترین چالش‌ها را ارائه طرح‌ها بدون توجه به شرایط بومی و محلی، در آمد ناپایدار شهری، حاشیه‌نشینی، بافت‌های فرسوده، بلند مرتبه‌سازی و عدم‌توجه به بحث کارایی انرژی و عدم‌مدیریت یکپارچه شهری عنوان کردند.

در بخشی دیگر از این نشست، برندسازی و تدوین سند ویژه پایداری شهری، افزایش آگاهی شهروندان و رقابت‌پذیری شهری از اولویت‌های توسعه پایدار شهری بر شمرده شد.

در این نشست، ارزیابی وضع موجود و چالش­های درک‌شده، معرفی مهمترین اولویت‌ها جهت توسعه پایدار شهر مشهد، مهمترین راهبردها و پیشنهادات اجرایی و ارائه سناریوهای ممکن در این خصوص مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد نخبگان و استعدادهای‌برتر نظرات‌نهایی خود را در خصوص موارد فوق به بنیاد ارائه و در جلسات بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

تاریخ انتشار : 1396/06/04
کد : 74606
تعداد بازدید: 663