مستعدان‌برتر اردبیلی از نیروگاه خورشیدی بازدید کردند

برنامه بازدید از نیروگاه خورشیدی نمین و سایت خورشیدی مستقر در شرکت توزیع برق اردبیل به همت بنیاد نخبگان استان اردبیل برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با پیشرفت علم در جهان و پس از انقلاب صنعتی، استفاده از سوخت‌های فسیلی به شدت افزایش یافت. این امر باعث شد میزان گازهای آلاینده در جو، بیش از اندازه افزایش یابد و از چرخۀ طبیعی خود خارج شوند. از طرف دیگر، با توجه به سرعت مصرف سوخت‌های فسیلی و محدویت، این منابع در آینده نزدیک به اتمام خواهند رسید.

 امروزه به منظور کاهش استفاده از سوختهای فسیلی، جلوگیری از تولید زیاد گازهای گلخانه‌ای و دیگر آلاینده‌های زیست‌محیطی امروزه بر روی منابعی نظیر خورشید، باد و زمین که برای طبیعت ایجاد آلودگی نمی‌کنند (منابع پاک)، تمرکز شده است. از سوی دیگر، منابع پاک مانند سوخت‌های فسیلی و هسته‌ای محدودیت دسترسی ندارند و از آنها به نام سوخت‌های تجدیدپذیر یاد می‌شود و به انرژی حاصل از آنها نیز انرژی تجدیدپذیر می گویند. از مزیت‌های دیگر منابع تجدیدپذیر می توان به رایگان بودن و دسترسی آسان اشاره کرد.

در بیان مزیت‌های منابع تجدیدپذیر، بیان این نکته کافی است که میزان مصرف انرژی کل زمین در یک‌سال، حدود ۱۵ ترا وات تخمین زده شده در حالیکه انرژی رسیده از خورشید به زمین ۸۶۰۰۰ ترا وات است و شکی نیست که با وجود پتانسیل‌های بالای ایران، بهره‌برداری از این نوع انرژی‌ها چه منافع عظیم ملی و چه زمینه‌های اشتغالی را در پی ­خواهد داشت.
براساس همین ضرورت و لزوم جهت‌دهی به اجتماع نخبگانی و همچنین به‌منظور آشنایی مستعدان‌برتر و مخترعان رشته‌های برق و الکترونیک با  پتانسیل‌های موجود در حوزۀ انرژی‌های تجدیدپذیر، برنامۀ بازدید از نیروگاه خورشیدی در حال احداث در شهرستان نمین به همت بنیاد نخبگان استان اردبیل اجرا شد.

در این برنامه، شرکت‌کننده‌ها ابتدا از سایت خورشیدی مستقر در شرکت توزیع برق اردبیل با توان ۳۰ کیلو وات و بخش‌های مختلف آن مانند پنل‌های خورشیدی و اینورترهای بازدید کردند و اطلاعات کلی درخصوص این سایت و انواع روش‌های بهره‌برداری از این سیستم‌ها را دریافت کردند.

در ادامه، از نیروگاه فتوولتائیک ۲۰۰ کیلوواتی شهرستان نمین بازدید به عمل آمد. این نیروگاه به عنوان اولین نیروگاه خورشیدی استان بیش از ۸۰% عملیات بهره­برداری خود را به پایان رسانده و با اتصال پنل‌های خورشیدی و اینورترهای آن در ماه‌های آینده به شبکه برق اردبیل متصل خواهد شد. در این بازدید مباحث فنی در خصوص چگونگی انتخاب محل مناسب، چگونگی طراحی و ساخت این نوع نیروگاه ها ارائه شد.

در بخش پایانی این برنامه، پیرامون روند قانونی و مراحل اخذ مجوز بهره‌برداری از سازمان انرژی‌های‌نو ایران و سازمان‌های مرتبط با این حوزه و همچنین حمایت‌های هر یک از این ارگان‌ها توضیحات مفصلی بیان شد.

تاریخ انتشار : 1396/05/31
کد : 74589
تعداد بازدید: 1037