سه شنبه 28 خرداد 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
لزوم تزریق نظام‌مند تخصص متخصصان غیر مقیم به بدنه پژوهشی کشور

ایرج شریفی گفت: مهمترین عامل در جذب و همکاری با متخصصان غیرمقیم، ایجاد بستر لازم برای پذیرش این افراد در جامعۀ علمی کشور است.

شریفی با اشاره به اینکه متخصصان غیرمقیم سرمایه‌ای انسانی کشور هستند، بر لزوم تزریق داشته‌ها و دانسته‌های آنان به چرخۀ پییشرفت و توسعۀ کشور تأکید کرد.

ایرج شریفی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم پژوهش‌گرایی در دانشگاه‌ها، گفت: متأسفانه پژوهش همچنان مورد غفلت است.

وی افزود: آموزش به دلیل درآمدی که دارد، نوعی شغل محسوب می‌شود اما در پژوهش نمی‌توان در بازۀ زمانی کوتاه به ره‌آورد مالی رسید به همین دلیل رغبت به این حوزه کمتر است و اعضای هیئت‌علمی سرمایه‌گذاری ذهنی و علمی زیادی روی این حوزه نمی‌کنند.

شریفی ادامه داد: برای افزایش رغبت جامعۀ علمی به حضور فعال در پژوهش، نیاز به ایجاد پشتوانۀ مالی و حمایت گسترده البته تحت نظارت دقیق است.

رئیس اسبق دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به لزوم کارِگروهی، اظهار داشت: پایان‌نامه‌های دانشجویی مهمترین بخش پژوهش در کشور را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین سیاست‌گذاری دانشگاه باید به‌گونه‌ای باشد که اعضای گروه‌های علمی در تعامل با یکدیگر، موضوعات تحقیقی را تعریف و در اجرای آن با هم همکاری کنند. از سوی دیگر، بخش‌نامه‌های بالادستی نیز باید اولویت‌های پژوهشی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کنند تا سرمایه‌های انسانی و آزمایشگاهی به‌صورت هدفمند هزینه شوند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان اضافه کرد: پژوهش‌های مرزدانش نباید مورد غفلت واقع شوند چراکه پایه و اساس پیشرفت علمی کشور را بنا می‌کنند. این بخش نیازمند سرمایه‌گذاری و حمایت مالی است اما از طرف دیگر، جامعه برای بهبود کیفیت زندگی، نیازمند تزریق دانش است؛ بنابراین در بخش پژوهش‌های کاربردی نیز باید فعال‌تر از گذشته شود.

شریفی تصریح کرد: احصاء نیازهای واقعی جامعه، دسته‌بندی‌ آنها و تخصیص بودجۀ کافی در سایۀ نظارت کارشناسانه می‌تواند ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گروه‌های پژوهشی را در مسیر پیشرفت و توسعۀ کشور بکار گیرد.

وی حضور متخصصان صنعت در گروه‌های پژوهشی را اقدامی ضروری برشمرد و یادآور شد: در برخی موارد گروه‌های پژوهشی، روی یک موضوع خاص متمرکز می‌شوند و در نهایت براساس نتایج حاصل از تحقیق، محصولی دانش‌بنیان تولید می‌کنند اما این محصول زمانی که به مرحلۀ تولید صنعتی می‌رسد، دچار نقایصی متعددی می‌شود. این مشکل ناشی از عدم‌شناخت صحیح از صنعت و مقتضیات آن است. به‌عبارت دیگر، باید دانست تولید محصول آزمایشگاهی با صنعتی متفاوت است. به همین دلیل نیاز است از همان ابتدای تحقیق، متخصصان صنعت در کنار محققان حضور داشته باشند تا خروجی نهایی، علاوه بر کیفیت و توجیه علمی، منطبق بر مقتضیات بازار و قابل‌رقابت با نمونه‌های مشابه باشد.

این محقق انگل‌شناسی، حضور متخصصان غیرمقیم را یکی دیگر از راه‌های ارتقاء سطح کارایی گروه‌های پژوهشی قلمداد کرد و گفت: این افراد، ایرانی و در زمرۀ سرمایه‌های انسانی کشور هستند؛ بنابراین علاوه بر اشتراکات فرهنگی و تمدنی، عموماً نسبت به کشور حس دین و علاقه دارند. حضور متخصصان غیرمقیم قطعاً توان موجود را افزایش می‌دهد.

وی افزود: تأمین آیندۀ شغلی، فراهم‌کردن امکانات آزمایشگاهی لازم، تعریف طرح‌ و یا پروژه مشترک و ایجاد بستر مناسب برای ایفای نقش هدایتی آنان در پروژه‌های تحقیقاتی، ازجمله مواردی است که می‌تواند زمینه‌ساز حضور این افراد در چرخۀ پیشرفت کشور باشد. از سوی دیگر، این افراد باید براساس توانایی و علاقمندی و بر مبنای نیازهای موجود در کشور جذب شوند تا روند تزریق تخصص آنان، هدفمند و نظام‌مند باشد.

شریفی در پایان تأکید کرد: مهمترین عامل در جذب و همکاری با متخصصان غیرمقیم، ایجاد بستر لازم برای پذیرش این افراد در جامعۀ علمی کشور است. به‌عبارت دیگر، فضای حاکم بر جامعۀ علمی باید به‌گونه‌ای باشد که اساتید و سرآمدان مقیم، پذیرا و مشتاق حضور متخصصان غیرمقیم بوده و فضا را برای ایجاد و گسترش تعامل و همکاری با آنان فراهم کنند.   

تاریخ انتشار : 1396/05/29
کد : 74572
تعداد بازدید: 502

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601