جلسۀ مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی برگزار شد

هشتادوپنجمین جلسۀ مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی با حضور معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسان بنیاد ملی نخبگان؛ هشتادوپنجمین جلسۀ مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی با حضور معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در محل این بنیاد برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی با مثبت ارزیابی‌کردن تعامل این شورا با بنیاد ملی نخبگان، گفت: اقدامات بسیار خوبی در حوزۀ شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی انجام شده است که جای تقدیر دارد.

وی افزود: معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان حضور مستمر و فعالی در جلسات مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی داشته است و همین موضوع سبب شد امروز تعاریف مشترکی حاصل شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی ادامه داد: اقدامات رسانه‌ای خوبی باید در حوزۀ نخبگانی قرآن انجام شود تا فضای کلی جامعه با این اقدامات آشنا و هماهنگ شود.

در ادامه، منصور انبیاء؛ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی فرهنگی بنیاد ملی نخبگان گزارشی از عملکرد و اقدامات انجام‌شده در بنیادملی نخبگان در زمینۀ شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی ارائه داد و به بیان چگونگی تصویب آئین‌نامه و شیوه‌نامه پرداخت.

در بخش دیگری از این نشست، محمد جمال‌الدین خوش‌طالع؛ معاون مرکز هماهنگی و توسعۀ پژوهش و آموزش عالی قرآنی نیز با اشاره به لزوم حضور فعال وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش و ارشاد در عرصه‌های قرآنی، گفت: امید است این دو وزارتخانۀ به طور جدی وارد حوزه‌های قرآنی شوند و همکاری لازم با بنیاد ملی نخبگان را داشته باشند.

محمدمهدی عزیززاده؛ رئیس دبیرخانۀ کمیسیون توسعۀ فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن نیز اجرایی‌شدن سند راهبردی توسعۀ تبلیغ و ترویج قرآن را الزامی دانست و بر گسترش همکاری با بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد.

عباس سلیمی؛ چهرۀ سرشناس قرآنی با اشاره به لزوم شناسایی دقیق برگزیدگان قرآنی، اظهار داشت: انحصار انتخاب برگزیدگان به مسابقات قرآنی اقدامی نادرست است چراکه مسابقه تحت‌تأثیر هیجانات و مقتضیات خاصی برگزار می‌شود؛ بنابراین باید تمام فعالیت‌های فرد مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی و همچنین توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی باید به عنوان یک مطالبۀ اجتماعی مطرح شود که در این بخش می‌توان از ظرفیت بالای رسانه استفاده کرد.

تعاریف مشترک از مفاهیم، گسترش تعاملات بین دستگاهی، تعیین شاخص‌های نخبگانی در حوزه‌های قرآنی و همچنین کاهش بروکراسی در ارائه تسهیلات از دیگر مباحث مطرح‌شده در هشتادوپنجمین جلسۀ مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی بود.

لازم به ذکر است، رضا سلامت‌پناه، دبیر مجمع مشورتی شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی، محمد انجم‌شعاع؛ معاونت هماهنگی و نظارت شورای توسعۀ فرهنگ قرآنی، محمدحسین فریدونی؛ مشاور دبیر شورای توسعۀ فرهنگ قرآن و رحیم خاکی، علی سرابی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاهسوند از سرآمدان حوزۀ قرآن، از دیگر حاضران در این نشست بودند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1396/05/25
کد : 74558
تعداد بازدید: 865