با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری؛
نخستین مرکز نوآوری لیزر افتتاح شد

نخستین مرکز نوآوری لیزر در ایران توسط معاون علمی و فناوری رییس جهموری و رئیس سازمان انرژی افتتاح شد تا با حضور بیشتر استارتاپ‌ها شاهد شتاب در جذب ایده‌های نوآورانه و تولید محصولات حوزه لیزر باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم گشایش نخستین مرکز نوآوری لیزر ایران اظهار کرد: در حوزه لیزر شاهد اتفاقات بسیار خوبی در کشور بودیم و نهاد های مختلف همچون سازمان انرژی اتمی حمایت های خوبی را از این بخش به عمل آوردند و به طوری که می توان گفت ایران در بخش های مختلف این دانش صاحب سبک است البته نیاز به پیشرفت در بخش هایی همچون تجاریسازی محصولات در این عرصه وجود دارد.

ستاری ادامه داد: شرکت های دانش بنیان با حضور نیروی جوان در حال ثروت آفرینی در این حوزه هستند و همانطور که در این مرکز هم مشاهده کردیم این شرکت ها در حوزهای مختلف لیزر همچون تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، پزوهش سراهای دانش آموزی، شرکت های خلاق در بحث بازی های لیزر و صنعتی مشغول فعالیت هستند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین عنوان کرد: مشکلات دریافت مجوزها خصوصا در بخش تجهیزات پزشکی یکی موانع در این حوزه است که با هماهنگی های لازم رد حال رفع آن هستیم که نو بودن این دانش را می توان دلیل وجود این مشکل دانست.

بازاری چند صد میلیاردی در انتظار شرکت های دانش بنیان حوزه لیزر

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه اتفاقات خوبی در آینده منتظر این حوزه است گفت: بازار بزرگ چند صد میلیارد دلاری در مسیر حرکت شرکت های دانش بنیان این حوزه وجود دارد، همچنین استارتاپ هایی با حضور نیروی جوان و خلاق در این حوزه در حال شکل گیری هستند که همه این رویدادها نوید اتفاقاتی خوب را در آینده می دهد.

همچنین علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در ابندای انقلاب دستیابی به هیچ یک از آستانه های علم و فناوری در کشور وجود نداشت اظهار کرد: در حال حاضر پس از 38 سال و با تلاش های انجام شده به بسیاری از این آستانه ها دست یافتیم و شاهد پیشرفت در حوزه های مختلف بودیم که بحث لیزر یکی از این حوزه ها است. با کمک معاونت علمی موفق شدیم تجربیات متراکمی و اندوخته شده در کشور را در قالب هایی همچون استارتاپ و مراکز نوآوری شتاب دهیم تا این دستاوردها و تجربه ها تبدیل به محصولاتی شود و در جامعه به فروش رسد.

رشد مضاعف در حوزه تولیدات دانش بنیان

صالحی با بیان اینکه بهمنی علمی در کشور در حال شکل گیری است گفت: هر سال نسبت به گذشته شاهد رشد مضاعفی در تولیدات و محصولات دانش بنیان هستیم که این رشد خطی نیست. در همین مرکز نوآوری لیزر فعالیت های نوآورانه بسیاری انجام شده تا دانش آموزان با این فناوری از مقاطع پایه آشنا شوند که این مسئله تحولی عظیم را در کشور ایجاد می کند. این اقدام اگر با همین شتاب به حرکت خود ادامه دهد در چند سال آینده باعث می شود دانش آموزان کشور با مباحث مرتبط با لیزر آشنا شده و این نیرو ذخایری شوند تا دانشمندان این حوزه تامین شود.

فرهنگسازی حوزه لیزر از دوران دانش آموزی

مرکز نوآوری لیزر ایران به عنوان نخستین مرکز نوآوری در این حوزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد تا دانش لیزر در قالب محصولات کاربردی به صنایع ورود پیدا کند همچنین جذب ایده های نوآورانه و رفع نیاز بازار از دیگر اقدامات این مرکز است. 8 شرکت دانش بنیان در این مرکز مستقر هستند که فعالیت این شرکت ها در حوزه تولید محصولات بومی لیزر است. در این مرکز تجهیزاتی در حوزه های مختلف همچون آموزش، پزشکی، صنعت و تحقیقات تولید می شود. محصولاتی همچون چشمک لیزری، کیت پیشرفته لیزر، چشم نوری، لیزر تراپی در این مرکز با فعالیت شرکت های دانش بنیان تولید شدند. البته برای فرهنگسازی و ترویج حوزه لیزر مرکز اقدام به تولید کیت های آموزش لیزر برای پژوهش سراهای دانش آموزی کرده است تا آموزش از پایه شکل گیرد.

همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی از بخش های مختلف این مرکز بازدید کردند که محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی، محمد صادق ضبیحی دبیر ستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی و پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و حسام الدین زند مدیرکل تجاری سازی نیز در این بازدید حضور داشتند.

انتهای پیام/25

تاریخ انتشار : 1396/05/25
کد : 74556
تعداد بازدید: 1598